Benign ve malign prostat patolojilerinin ayırıcı tanısında PSA derivativlerinin değeri
  1. Tez No: 58970
  2. Yazar: KÜRŞAT OKUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI.ÖZET Prostat Ca erkeklerde en sık görülen kanser ve kanser ölümlerinde 2. en sık nedendir. Tarama ve erken teşhisinde kullanılan rutin yöntemlerden en uygun olan serum PSA ölçümüdür. Ancak PSA'in özellikle 4-10 ng/ml arasında benign hiperplazi/prostat Ca ayırıcı tanısındaki özgüllük ve duyarlılığı yeterli değildir. Bu çalışmada PSA derivativlerinin bu açıdan değeri araştırıldı. Çalışılan PSA derivativleri arasında prostat patolojilerinin benign/malign ayırımında en etkili olan s/t PSA olup tüm PSA aralıklarında PSA'in duyarlılığını koruyarak özgüllüğünü oldukça artırmıştır. Bu açıdan en iyi s/t PSA cutoff değeri %20 olup özgüllüğü %28, duyarlılığı %92'dir. PSA'in tanısal zorluk aralığındaki (4-10 ng/ml) özgüllük ve duyarlılığı s/t PSA ile artmıştır. Bu aralıkta %20 cutoff değerinde özgüllüğü %29, duyarlılığı %87.5'dir. PSAD benign/malign ayırımında PSA'e göre daha üstün olup cutoff değeri 0.10 ng/ml/cc'de duyarlılığı %96, özgüllüğü %17'dir. PSAD'nin tanısal zorluk aralığında benign/malign ayırımında bir değeri yoktur. h-PSA'in ayırıcı tanıda PSA'e önemli bir üstünlüğü ve katkısı belirlenmedi. PSA 4-10 ng/ml arasında s-PSA ölçülerek s/t PSA belirlenmeli, eğer s/t PSA
Özet (Çeviri)
VII.INGİÜZCE ÖZET SUMMARY Prostate cancer is the most common cancer and the second leading cause of cancer death in men. Serum PSA assay is the most appropriate routine diagnostic method for screening and early detection. However, the sensitivity and specifity of PSA, especially between 4-10 ng/ml, is not enough for the differential diagnosis of BPH/prostate Ca. In this study, the diagnostic value of PSA derivatives had been investigated. Amongst the PSA derivatives studied, s/t PSA is the most efficient one in benign/malign differentiation of prostate pathologies, increasing the specifity of PSA fairly while retaining its sensitivity for all PSA ranges. In this respect, %20 is the best s/t PSA cutoff value with specifity %28 and sensitivity %92. s/t PSA also increased sensitivity and specifity in the diagnostic gray zone of PSA (4-10 ng/ml). In this range, specifity is %29 and sensitivity %87.5 with a cutoff value of %20. For benign/malign differentiation, PSAD is superior to PSA with a sentivitity %96 and a specifity %17 at 0.10 ng/ml/cc cutoff value. But PSAD has no value in the diagnostic gray zone in this respect. h-PSA also does not have any superiority and contribution to PSA by differential diagnosis. 67When PSA is between 4-10 ng/ml, s/t PSA must be determined measuring s-PSA. If s/t PSA is less than %15, a prostate biopsy must be performed. PSAD may be guiding in some equivocal cases for biopsy decision. It is concluded that determination of s/t PSA in the diagnostic gray zone of PSA enhances diagnostic performance while decreasing the number of unnecessary biopsies remarkably. 68