Ticari satışta satıcının temerrüdü
Seller's default in commercial sales
  1. Tez No: 589721
  2. Yazar: ELİF MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Ticari satışta satıcının temerrüdüne ilişkin düzenlemeye Türk Borçlar Kanunu m. 212'de ve alıcının olumlu zararının hesaplanmasına ilişkin düzenlemeye m. 213'te yer verilmiştir. Kanunda ticari satışa ilişkin bir tanıma yer verilmediğinden ticari satışın hangi sözleşmeleri ifade ettiği öğretide oldukça tartışmalıdır. Çalışmamızda öncelikle ticari satışta satıcının temerrüdüne ilişkin özel düzenlemenin tarihi gelişimi ve günümüz hukuk sistemlerinde düzenleniş biçimi incelenmiştir. Akabinde – genel hükümlerden ayrıldığı ölçüde – ticari satışta satıcının temerrüdünün sonuçlarına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Son bölümde ise alıcının zararının hesaplanmasında soyut ve somut yönteme ilişkin değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Article 212 of the Turkish Code of Obligations sets forth seller's default in commercial sales and Article 213 regulates methods to calculate buyer's damage. Commercial sales are not defined by law; thus, the meaning thereof is highly controversial. This study, in its first chapter, examines the historical background of the special regulations regarding seller's default in commercial sales and the regulations in today's legal systems. The second chapter points out the results of the seller's default in commercial sales to the extent that those differ from the results regulated under general provisions regarding obligor's default. The purpose of the last chapter is to evaluate concrete and abstract methods to calculate buyer's damage.