Hileli finansal raporlama ve bağımsız denetçilerin mesleki şüpheciliği üzerine bir araştırma
Fraudulent financial reporting and a research on professional skepticism of independent auditors
- Tez No: 589720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hileli finansal raporlama, finansal tablo kullanıcılarını aldatmak amacıyla kasıtlı olarak yapılan yanlış beyanlar, ihmaller gibi finansal tablolarda yapılan hilelerdir. Bu nedenle de finansal tablo kullanıcıları finansal tabloların kalitesi ile ilgili ek ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaktadırlar. Böylece, bağımsız denetçiler raporlama yapan kuruluşların finansal durumunun gerçeğe uygun bir şekilde sunulduğunu makul bir güvence sağlayarak finansal raporlama sürecinin kalitesini desteklemede önemli bir rol oynamaktadır. Yaşanan muhasebe skandalları ile birlikte bağımsız denetçilerin mesleki şüphecilik tutumu daha da önem kazanmıştır. Bu araştırmada da hileli finansal raporlama ve bağımsız denetçilerin mesleki şüpheciliği birlikte ele alınmış ve bağımsız denetçilerin bu konulardaki duyarlılığı araştırılmıştır. Bu araştırma sonucu, denetçilerin hileli finansal raporlama konusunda deneyime sahip olduğu ve özellikle hileli finansal raporlama söz konusu olduğunda, denetim çalışmalarının şüpheci bir tavırla gerçekleştirilmesinin ve genel olarak mesleki şüphecilik kavramının denetim çalışmalarında çok önemli yere sahip olduğuna inandığını göstermektedir. Genel olarak ele alındığında anket sonuçlarına göre bağımsız denetçilerin hileli finansal raporlama ve mesleki şüphecilik ile ilgili yeterli düzeyde bilgi ve birikime sahip olduğu söylenebilir. Araştırma sonuçlarına göre bağımsız denetçilerin mesleki şüpheciliğe çok önem verdiği, denetimin her aşamasında mesleki şüpheciliği uyguladığını, ister denetim çalışmalarında isterse de hile tespitinde mesleki şüpheciliğin çok önemli bir yere sahip olduğunu ve özellikle mesleki şüpheciliğin deneyimle elde edildiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Fraudulent financial reporting is fraud in financial statements such as deliberate misrepresentation and negligence to deceive users of financial statements. Therefore, users of financial statements need additional and more information about the quality of financial statements. Thus, independent auditors play an important role in supporting the quality of the financial reporting process by providing reasonable assurance that the financial position of reporting entities is presented in a fair manner. As a result of the accounting scandals, the professional skepticism of independent auditors became more important. In this study, fraudulent financial reporting and the professional skepticism of independent auditors were handled together and the sensitivity of independent auditors on these issues was investigated. The results of this research show that the auditors have experience in fraudulent financial reporting and they believe that audit work is carried out in a skeptical manner, especially in the case of fraudulent financial reporting. In general, according to the results of the survey, it can be said that independent auditors have sufficient knowledge about fraudulent financial reporting and professional skepticism. According to the results of the research, independent auditors attach great importance to professional skepticism, apply professional skepticism at every stage of the audit, occupational skepticism has an important place in auditing studies or fraud detection and especially professional skepticism is obtained by experience.