Siyasal iletişim sürecinde aday imajının seçmen davranışı üzerine etkisi; 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Konya örneği
The efects of a candidate's imag on voter beha-vior in political communication process; samp-les from March 31, 2019 local elections in Konya
  1. Tez No: 589742
  2. Yazar: AYŞE GÜL YAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Siyasilerin; düşünce ve davranış değişikliği oluşturmak ya da sürekliliğini sağlamak için kendilerini anlatmaya ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacı karşılayan siyasal iletişimdir. Siyasetçilerin kitleleri etkilemek için kullandığı argümanlardan biri de siyasal imajdır. İnsanlar birçok konuda duygu ve düşüncelerini gizleyebilir ancak beden bu konuda uzman değilse bunu kontrol edemez. Ancak siyasetçilerin kullandı-ğı beden dilleri ve imajları bilinçli olarak kullanılan ve topluluk önünde konuşurken halkı etkileyebilecek, vermek istedikleri mesajı tam anlamıyla destekleyecek nitelik-tedir. Bu çalışma da 2019 Konya Yerel Seçimleri sürecinde seçmenin kararında et-kili olan, adayların imajına etki eden faktörlerin ne olduğu ve nasıl değiştiği üzerine odaklanmaktadır. Çalışma bu yönüyle, hem adaylar hem de seçmenler açısından, siyasal iletişimde ortaya çıkan sorunların tespiti ve çözümü, daha sağlıklı bir seçim sürecinin oluşumu için alan araştırmasına dayalı veriler sunmaktadır. Araştırmanın evrenini, Konya merkezde yaşayan ve oy verme hakkına sahip olan vatandaşlar oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde rastlantısal örneklem alma tekniği kullanılmıştır. Araştırmada katılımcılara yüz yüze anket uygulanmış, 260 anketin analiz için uygun olduğuna karar verilmiştir. Verilerin analizinde; faktörlerle çeşitli değişkenler (oy vermede etkili faktörler, katılımcıların parti bağımlılığı, oy verme karar zamanları, siyasal kimlikleri, adayla yüz yüze görüşme durumu ve 2019 Yerel Seçiminde oy verilen parti) arasındaki ilişkinin anlamlılığını ortaya koymak için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Tukey Testi esas alınmıştır. Cinsiyet ile faktörler arasındaki ilişki ise Bağımsız Örneklem T- Testi ile ortaya konulmuştur. 31 Mart 2019 Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde en çok oy verilen partiye bakıldığında katılımcıların yüzde % 43.8'i Cumhur İttifakını desteklediklerini ifade etmişlerdir. Yine araştırmaya katılanların yüzde % 24.2'si Millet İttifakını tercih etmiştir. Konya örneğinde yürütülen bu yerel seçim araştırmasının bulguları; katılımcıların yarıdan fazlasının seçim öncesinde hangi partiye oy vereceği belli olan seçmenlerden oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One-way communication is the most effective form of communication. Becau-se, when expressing oneself, they are connected with their emotions and emotions find expression on the body. Sometimes, in the face of this situation, which is expressed in body language, a person can establish a connection with the meaning of communication even if he does not say a word. At least it is possible to grasp the thoughts of the person in the way the body receives it. The pose, the sitting, the way the hands and feet are used can give us an idea of the feelings and thoughts of the person. Political; they need to tell themselves to create a change of thought and beha-vior or to ensure continuity. It is the political communication that meets this need. One of the arguments that politicians use to influence the masses is the body langua-ge. Body language can not hide the truth from the masses. People can hide their fee-lings and thoughts in many ways, but if the body is not an expert on this subject, it can not control it. However, the body language used by politicians is fully capable of supporting the message that they use to consciously influence the public while spea-king in front of the community. This study focuses on the factors that influence the voter's decision during the 2019 Konya local elections and the factors that affect the image of the candidates and how they change. In this respect, the study presents data based on field research for the identification and solution of problems that arise in political communication and for the formation of a healthier election process for both candidates and voters. The population of the study consists of the citizens who live in the center of Konya and have the right to vote. Random sampling method was used for sample selection. In the study, face to face questionnaires were applied to the participants and 260 questionnaires were found suitable for analysis. In the analysis of the data; One-way ANOVA was used to reveal the significance of the relationship between factors and various variables. (factors influencing voting, party dependency, voting decision ti-mes, political identities, face-to-face interviews with the candidate, and the party voted at the 2019 Local Election). Multiple comparisons were based on Tukey Test. The relationship between gender and factors was determined by Independent Sample T-Test. In March 2019 Konya Metropolitan Municipality, 43.8% of the respondents stated that they support the Republican Alliance. Again, 24.2% of the respondents preferred the nation alliance. The findings of this local election survey conducted in Konya are as follows; It shows that more than half of the participants consist of vo-ters whose party will vote before the election.