TTK, TBK ve İİK ışığında ticari işletme devri
The transfer of the commercial enterprise in The Light of The Turkish Commercial Code, The Turkish Code of Obligations and The Turkish Code of Enforcement
- Tez No: 589743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tezimizde, Türk Hukuku'nun temel kanunları olan Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve İcra ve İflas Kanunu kapsamındaki ticari işletme devrine ilişkin hükümler ve bu kanunlar ile getirdikleri düzenlemelerin ticari işletme devrine bakış açılarını izah etmeye çalıştık. Bu yönü ile ilgili kanunlardaki hükümleri hem ayrı ayrı kendi düzenlemeleri içerisinde hem de bütün olarak ticari işletme devri kurumu içindeki yerleri ve birbirleri ile alakaları kapsamında yeknesaklık ve uyumu sağlamaları için değerlendirmeye çalıştık. Bu kapsamda tezimizi dört bölüme ayırdık. Birinci bölümde ticari işletme kavramını izah ettik. İkinci bölümde ticari işletme devrini Türk Ticaret Kanunu yönünden, üçüncü bölümde Türk Borçlar Kanunu yönünden, en nihayetinde dördüncü ve son bölümde ise İcra ve İflas Kanunu yönünden inceledik.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we have tried to explain the transfer of a commercial enterprise in the provisions of the Turkish Commercial Code, the Turkish Code of Obligations and the Turkish Code of Enforcement and Bankruptcy, which are the fundamental laws of Turkish law, and the prospects of these laws and the regulations they bring. We have tried to assess the provisions of the relevant laws in order to ensure uniformity and harmony both in their own regulations and in the overall scope of application of the transfer of the commercial enterprise institution and in the relationships between them. In this context, we have divided our thesis into four chapters. In the first chapter, we explained the concept of a commercial enterprise. In the second chapter, we examined the transfer of commercial enterprises from the perspective of the Turkish Commercial Code. Then we examined the transfer of commercial enterprises, in the third chapter from the point of view of the Turkish Code of Obligations, and finally in the last chapter we examined this from the point of view of the Turkish Code of Enforcement and Bankruptcy.