Peyami Safa romanlarında pozitivizm karşıtlığının olaylar üzerindeki analizi
The analysis of the opposition of positivism on events in Peyami Safa novels
  1. Tez No: 589758
  2. Yazar: DERYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pozitivizm bir yerde bireyin tabularının yıkılmasına engel teşkil etmektedir. Belirlenen kurallar içinde hareket etme zorunluluğu kişiyi kimi zaman çıkmaza götürmektedir. Kabullerin her zaman ilerlemesi, yeni bir adım atılabilmesi gibi bir geçerliliği yoktur. Bunu bir sistem olarak görmekten ziyade ruhsal ve bedensel boyutuna inebilmek, bir mekanikleşme sistemini de ortadan kaldırmaktadır. Çalışmamızın konusu ve yönelimi, Türk Edebiyatında düalist ruhsal çözümlemelerin etkin bir kimliğini teşkil eden Peyami Safa'nın romanlarındaki olaylar üzerinden pozitivizm karşıtlığını ortaya koymaktır. Bilim ve sosyal değerlerin, sosyal yaşantıda insan etkinliklerinin elinden alınması, bilimsellikten kaçış ve pozitivizm karşıtlığının öngörüleri, romanların olay örgüleri içerisinden incelenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu doğrultuda karşıtlığı ortaya koyabilmenin temeli karşı olunanı bilmekte yattığı için; pozitivizm, yönelişi ve edebiyatımıza girişi hakkında tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In one place, positivism prevents the destruction of the individual's taboos. The obligation to act within specified rules sometimes leads to a deadlock. The tribes do not have the validity of time progression and a new step. Rather than seeing it as a system, it can be expanded according to its spiritual and physical dimension. The subject and orientation of our study is to reveal the contradiction of positivism through the events in Peyami Safa's novels which constitute an effective identity of dualist spiritual analyzes in Turkish Literature. The aim of this study is to examine the social and social values and the human activities in the social life, the predictions of the escape from scientificity and the opposition to positivism and the novels. At the same time, the basis of the opposition in this direction lies in knowing what is opposed; positivism, orientation and entry into our literature.