Ekonomik krizlerin tarım sektörüne etkilerinin ülke kalkınmasındaki rolü 2001/2018 dönemi Türkiye örneği
Role in development of the economic crisis' effects of agricultural country 2001/2018 period Turkey example
  1. Tez No: 589773
  2. Yazar: YASEMİN NİHAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kriz kavramını iktisat literatüründe değerlendirdiğimizde,“çöküntü, bunalım, durgunluk, güç dönem ya da buhran”anlamına gelmektedir. Ülkeler kriz dönemlerinde birçok ekonomik olumsuzlukla karşı karşıya kalmaktadır. Bu olumsuzluklar üretimin düşmesi, işsizliğin artması, yatırımlarda düşüş yaşanması gibi durumlar yaşanmaktadır. Kriz döneminde hem mal hem de hizmet sektöründe arz ve talep dengesinde bozulmalar yaşanır. Tarım sektörü de bu olumsuzlukların yaşandığı sektörlerden biridir. Bu çalışmada 2001/2018 döneminde yaşanan ekonomik krizler sonucunda Türkiye ekonomisinin ve Türk tarım sektörünün nasıl etkilendiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Considered the concept of crisis in the economics literature,“depression, foziness, recession or rough time”means. Countries face many economic negativities in times of crisis. This negativity, decline of production, increase in unemployment, the decline in investment conditions are experienced. In the crisis, both the goods and services sector experience deterioration in the balance of supply and demand. The agricultural sector is one of the sectors where these negativities are experienced. In this study, the result of economic crisis in the 2001/2018 period, how affected Turkey's economy and Turkish farming sectors will be examined.