Kurbağlıdere ve deltasının sismik ve batimetrik yöntemlerle araştırılması
Investigation of Kurbağlidere and its delta by seismic and bathymetric methods
  1. Tez No: 589772
  2. Yazar: MELTEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tez çalışmasında öncelikle Kurbağlıdere'nin bulunduğu kara alanında jeofizik ve jolojik veriler değerlendirilmiştir. Sonra Kurbağlıdere mansap kısmında toplanan sığ deniz sismiği ve sonar verilerininin yorumu yapılmıştır. Daha sonra ise Marmara Denizi kuzey şelf alanı İstanbul Boğazı girişinde değişik dönemlerde toplanan yüksek rezolüsyonlu sismik veriler ve batimetri verileri değerlendirimiş ve stratigrafik olarak yorumlanmıştır. Çalışma alanında sekiz adet sismik yansıma ara yüzeyi ve yedi adet stratigrafik birim görülmüştür. Sismik birimlerin özellikleri analiz edilerek İstanbul Boğazı çıkışın görülen deltanın gelişmi belirlenmiştir. Delta'nın Kurbağlıdere tarafından gelen sedimentler tarafından oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, Geophysical and geological data of the land area where Kurbağlıdere is located were first evaluated. Then, shallow sea seismic and sonar data collected in place where it connets to sea section of Kurbağlıdere were commented. Later, high resolved seismic data collected at the entrance of the Sea of Marmara north shelf area at Istanbul Bosphorus and batmetry data were evaluated and commented as stratigraphic. Eight seismic reflection interfaces and seven stratigraphic units were observed in the study area. The characteristics of the seismic units were analyzed and the development of the Delta which was seen on the exit of the Istanbul Bosphorus was determined. It was concluded that the Delta was formed by sediments from Kurbağlıdere.