Radyoterapi ve mitomycin-C hipertermik intraperitoneal perfüzyon kemoterapisinin sıçan kolon anastomoz iyileşmesi üzerine olan etkileri
- Tez No: 58979
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
38 ÖZET Radyoterapi ve hipertermik intraperitoneal mitomycin-C perfüzyon kemoterapisinin rat kolon anastomoz iyileşmesi üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla, 250-280 gr ağırlığında erkek wistar ratları kullanıldı. Ratlar 20' şer adetlik 5 gruba ayrıldı. Radyoterapi ve kemoterapi + radyoterapi gruplarındaki toplam 40 hayvana ameliyattan 24 saat önce anastomoz bölgesini merkezine alan 3x2 cm2 lik bir alana ATC Cobalt 60 cihazı ile kaynak-deri mesafesi 80 cm olacak şekilde tek fraksiyonda 2000 cGy standart radyoterapi verildi. Tüm hayvanlara ameliyattan önce 30 mg/kg intramusküler ketemin anestezisi yapıldıktan sonra dört ekstremitelerinden ameliyat edilecekleri masaya tespit edildiler. Karın cildindeki standart dezenfeksiyonu takiben 3 cm' lik median laparatomi yapıldı ve sigmoid kolon bulunarak peritoneal refleksiyonun 1,5 cm proksimalinden trans-seksiyon yapıldı. Takiben bu kısım 5/0, 13 mm yuvarlak iğneli atravmatik polipropilenle tek sıra tek tek inverte edici dikişlerle ucuca anastomoz yapıldı. Kontrol ve sadece radyoterapi grubundaki hayvanların, ameliyatı takiben karın duvarı ve derileri iki ayrı tabaka halinde devamlı dikişle kapatıldı. Radyoterapi + kemoterapi, sadece kemoterapi ve sadece hipertermi grubundaki 60 hayvana ise karın kapatılmadan önce sol parakolik ve sağ subdiyafragmatik bölgelerine birer adet 3 mm çaplı çok delikli polistiren dren yerleştirildi. Daha sonra kemoterapi gruplarındaki 40 hayvana 30 dakika süreyle 0.4 mg/kg mitomycin-C li şalin ısıyı 42 ° C de sabit tutan termostath bir kapalı39 devre pompa sistemi ile subdiyafragmatik drenden 50 mi / dakika gidecek şekilde verilip sol parakolik bölgedeki drenden geri alınarak kaim içinde dolaştırıldı. Hipertermi grubunda ise aynı işlem mitomycin-C içermeyen şalin solüsyonu ile yapıldı. Perfüzyonu takiben karın içindeki sıvı boşaltıldı ve drenler çekilip dren yerleri dikildi. Postoperatif 7. günde hayvanlar eter tankında feda edilerek anastomoz yerleri 1,5 cm distal ve proksimalden kesilerek çıkartıldı ve patlama basınçları ölçüldü. Daha sonra anastomoz hatundaki dokudan hidroksiprolin seviyeleri tayin edildi. Sonuçta radyoterapi (p=0.01), mitomycin-C + hipertermi (0.022) ve mitomycin-C + hipertermi + radyoterapi (p=0.001) gruplarında patlama basıncının kontrol grubuna oranla istatistiki olarak anlamlı derecede azaldığı gözlendi. Mitomycin-C + hipertermi + radyoterapi gubunda ortalama patlama basmcı en düşük olarak bulundu (p=0.032). Hidroksiprolin düzeylerine bakıldığında radyoterapi, mitomycin-C + hipertermi, radyoterapi + mitomycin-C + hipertermi ve kontrol grupları arasında hidroksiprolin düzeyleri açısından anlamlı bir fark izlenmedi (p>0.05). Öte yandan sadece hipertermi yapılan grubun hidroksiprolin düzey ortalaması, diğer gruplardan anlamlı derecede daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY The effects of radiotherapy and hyperthermic intraperitoneal mitomycin-C perfusion chemotherapy on anastomotic healing was studied on a rat model. Male wistar rats weighing 250-280 grams were used in the study. There were 20 rats in each of five different groups. The 40 animals in the radiotherapy and radiotherapy + mitomycin-C + hyperthermy groups were given a standard radiotherapy of 2000 cGy as a single fraction with ATC Cobalt 60, through a 2x3 cm2 area centering the anastomosis area 24 hours before the operation. The source-skin distance were invariably 80 cm. All animals were anesthetized by intramuscular application of 30 mg / kg ketamine and immobilized by firming the all four extremities. A standard shave and disinfection procedure were applied to the abdominal skin and a median laparotomy 3 cm in length were performed. The sigmoid colon were transsected at a point 1.5 cm proximal from the peritoneal reflection. The transsected ends were anastomosed by a 5/0, 13 mm round bodied needled atraumatic polipropylene material with inverting single interrupted suturing technique. The abdomens of the animals in control and radiotherapy group were closed on two layers by a running suture. Two polistrene drains were located in the right subdiapraghmatic and left paracolic spaces of the 60 animals in radiotherapy + mitomycin-C + hyperthermy, mitomycin-C + hyperthermy and hyperthermy only groups. The 40 animals in the mitomycin-C + hyperthermy group received mitomycin-C 0.4 mg / kg in saline perfusion with a rate of 5041 mis/minute for 30 minutes through the drains by a closed circuit pump system including a heat thermostate to maintain the temperature of the perfusate about 42 ° C. The same procedure was applied to the hyperthermia group with pure saline without any mitomycin-C. Then the drains were removed and the drain sites were occluded by simple stiches. All animals were sacrificed on the 7th postoperative day in the ether tank and the anastomotic sites were removed by cutting 1.5 cm below and above anastomosis line and the bursting pressures and hydroxyproline levels of the tissue from the anastomotic area were determined. In conclusion, when compared with the controls, the bursting pressures were significantly reduced in the radiotherapy (p=0.01), mitomycin-C + hyperthermy (0.022) and mitomycin-C + hyperthermy + radiotherapy (p=0.001) groups. The average bursting pressure was the lowest in the mitomycin-C + hyperthermia + radiotherapy group (p=0.032). There was no difference between the hydroxyproline levels of radiotherapy, mitomycin-C + hyperthermy, radiotherapy + mitomycin-C + hyperthermy and control groups (p>0.05). However, the hydroxyproline levels from the hyperthermia only group were significantly higher than the all other 4 groups.