İleri evre küçük hücre dışı akciğer kanserinde üç farklı kombine kemoterapi şemasının birbirleri ile ve radyoterapi verilen grupla tedavi cevaplarının karşılaştırılması
A Comparison of three cisplatin-based chemotherapy regimens and radiotherapy in stage 3-B and stage 4 nonsmall cell lung carcinoma patients
- Tez No: 59362
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞMEN BALTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET : Önceden tedavi görmemiş ameliyat edilemeyen küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı konan 20'şer kişilik 4 hasta grubu çalışmaya alındı. 1, 2 ve 3. gruplar Evre III-B ve Evre-IV hastalarından, 4. grup ise Evre III-B hastalarından oluşuyordu. I. gruba MIC ( Mitomisin İfosfamid Sisplatin), 2. gruba CV (Sisplatin Vepesid), 3. gruba MVP (Mitomisin Vinblastin Sisplatin) kemoterapi protokolleri, 4. gruba ise 5000-6000 cGy Radyoterapi uygulandı. Gruplar toplam olarak değerlendirildiğinde : alınan yanıt oranlan sırası ile; % 40, % 30, % 45, ve % 45 idi. Yanıt süreleri ise sırası ile : 7.7 ay, 7.2 ay, 7.7 ay ve 8.1 ay idi. Evre III-B 'deki hastalar değerlendirildiğinde ise yanıt oranlan; % 46, % 55, % 50 ve % 45 idi. Yanıt süreleri ise 8.3 ay, 7.7 ay, 8.4 ay ve 8.1 ay idi. Gruplann hiçbirinde tedavi toksisitesine bağlı ölüm izlenmedi. Tedavi sırasında en sık rastlanan toksisiteler alopesi (% 81), kusma-bulantı (% 30) myelosupresyon (% 21) ve radyoterapi grubunda özofajit (% 35) idi. Çalışmamızda kullanılan üç farklı sisplatin bazlı kemoterapi rejimi ve konvansiyonel radyoterapi arasında tedaviye yanıt ve yanıt süreleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak gruplardaki hasta sayılan az olduğundan hatalı sonuçlara varılabileceği düşüncesi ile survi analizi yapılamadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : A Comparision of Three Cisplatin-based Chemotherapy Regimens and Radiotherapy in Stage III-B and Stage-IV Nonsmall Cell Lung Carcinoma Patients Previously untreated nonsmall cell lung cancer patients who have locally advanced or metastatic disease entered in the study. There were four study groups each consisting of 20 patients The first three groups included Stage III-B and Stage IV patients, while the fourth group included only Stage III-B patients. The first three groups were treated with MİC (Mitomycin îfosfamide Cisplatin)£V (Cisplatin Vepesid), MVP (Mitomycin Vinblastine Cisplatin) chemotherapy regimens, respectively. The fourth group received 5000-6000 cGy radical radiotherapy. The response rates and median response durations of the groups were % 40, 7.7 months; % 30, 7.2 months; % 45, 7.7 months and % 45. 8.1 months respectively. When Stage III-B nonsmall cell cancer patients in the groups were taken into consideration, response rates and median response durations were % 46, 8.3 months; % 55, 7.7 months; % 50, 8.4 mounths and % 45, 8.1 months, respectively. No toxicity related deaths occured during the study. The most commonly encountered toxicities were alopecia (% 81), nausea- vomiting (% 30), myelosuppresion (% 21) and oesophagitis (% 35) in the radiotherapy group. The inter- and intragroup difference of the response rates and median response durations were not statistically significant. However, because of the limited number of patients in the groups, survival analysis could not be performed.