Kişilik özellikleri ve tükenmişlik
Personality traits and exhaustion
  1. Tez No: 589793
  2. Yazar: AYŞEN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde kişiliğin tanımının tam olarak yapılamaması mümkün olmamakla birlikte, mizaç ve karakter sözcükleri ile yanlışlıkla ifade edildiği görülmüştür. Bireyler birbirlerinden farklı kişilik özelliklerine sahiptirler. Yaşamın her alanında çalışan bireylerin yaptığı işten haz alamaması durumunda bireylerde tükenmişliğe rastlanmaktadır. Tükenmişlik sonucunda çalışan bireyden yüksek performans aynı zamanda mutlu, sağlıklı ve huzurlu olması beklenmektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama yöntemi kullanılarak bu çalışma hazırlanmıştır. Yapılan literatür değerlendirmesine göre farklı meslek gruplarında bireysel değişkenlere bağlı olarak farklı düzeylerde tükenmişlik yaşanmaktadır. Bu nedenle kişilik kavramı ve boyutları ile kişilik kuramları tanımlanarak, iş yaşamında kişiliğin ne denli önemli olduğu görülmektedir. Tükenmişliğin evreleri incelenerek tükenmişliğe neden olan durumların tespiti, tükenmişliğin belirtileri ve sonuçları yapılan bu çalışmada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, although it is not possible to define the personality completely, it is seen that it is accidentally expressed with temperament and character words. Individuals have different personality traits. In cases where individuals working in all areas of life cannot get pleasure from their work, burnout is seen in individuals. As a result of burnout, the individual working is expected to be high performance, happy, healthy and peaceful. This study was prepared by using literature search method which is one of the qualitative research methods. According to the literature review, different levels of burnout are experienced in different occupational groups depending on individual variables. For this reason, personality concept and dimensions and personality theories are defined and it is seen how important personality is in business life. The stages of burnout were examined and the symptoms and results of burnout were evaluated in this study.