Arapça öğretmenlerinin mezuniyetleri bağlamında öğretmen yeterlikleri
Teachi̇ng competenci̇es of Arabi̇c teachers i̇n the context of graduati̇on
  1. Tez No: 589792
  2. Yazar: İLKNUR ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmanın amacı Arapça öğretmenlerinin mezuniyet alanlarının öğretmenlik yeterliklerine etkisini ve bunlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ülkemizde Arapça derslerinin okutacak öğretmenler; Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan“Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ”isimli belge ile belirlenmiştir. Öğretim programları birbirinden farklı olan bu bölümlerden mezun öğretmenlerin öğretmenlik yeterlikleri üzerinde mezun oldukları bölümün ne denli etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, Arapça derslerine giren öğretmenlerin yeterliliklerinin mezun oldukları alan ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma mevcut Arapça öğretmenlerinin yeterlilik durumunu tasvir ederek mezuniyet alanlarının öğretmenlik yeterliliklerine etkisini ortaya koyacaktır. Araştırma nicel yaklaşıma dayalı olarak anket yöntemi kullanılarak tasarlanmıştır.“Arapça Öğretmenlerinin Mezuniyetleri Bağlamında Öğretmenlik Yeterlikleri ”isimli anket kullanılacaktır. Uygulama anket örneklem alanı olarak belirtilen ilçelerde Arapça derslerini MEB tarafından bu dersi okutmaya yetkili kılınmış öğretmenlerle yapılacaktır. Ülkemiz genelinde Arapça derslerine giren öğretmenler evrenini temsilen İstanbul İli örneklem olarak seçilmiştir. Örneklem seçiminde ilçelerdeki öğretmen sayısı ve konuya ilişkin mezuniyet alanlarının her birini temsil edecek nitelikte olması etkili olmuştur. Veriler korelasyon analizi ile değerlendirilecektir. Sonuçlar bilimsel nitelikte sunulacaktır. Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca hazırlanan“Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları ”başlıklı doküman ile Arapça derslerini okutabilecek lisans bölümleri belirlenmiştir. Bu doküman esas alınarak mezkûr bölümlerden mezun olan öğretmenler araştırma dahilindedir. Bu dokümanda belirlenen lisans bölümleri dışında bir bölümden mezun olmuş öğretmenler, bulundukları okulda Arapça dersi okutuyor olsalar dahi araştırmaya alınmayacaktır. Araştırma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmı olup araştırma konusu ve kavramların tanımlanmasına ayrılmıştır. İkinci bölüm kuramsal çerçeve olarak planlanmıştır. Yeterliliğe dayalı öğretim (competency-based education) ve öğretmen yetiştirmenin kuramsal gelişimi bu bölümde incelenecektir. Ayrıca yeterliliğe dayalı eğitim ve öğretmen yeterliliği üzerine yapılmış yerli ve yabancı çalışmalara yer verilecektir. Üçüncü bölümde anket verileri korelasyon analizine yer verilerek bulguların değerlendirmesi yapılacaktır. Dördüncü ve son bölümde sonuçlar ve öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of the graduation departments on the teaching competence; and the relevance between competence and graduation fields. The teachers who will give Arabic lessons in our country, have been assigned with the document named as Teaching Areas, Principles of Assignment and Course Reading that is prepared by the Board of Education of the Ministry of National Education. The effect of the department they graduated from has been studied on the teaching qualifications of teachers who graduated from different departments. The aim of the study is to reveal the relationship between the qualifications of the teachers, who teach Arabic courses, and the field they graduated. This study will define the qualification status of the current Arabic teachers and explain the effect of graduation areas on teaching qualifications. The research has been designed using a quantitative approach based questionnaire method. The questionnaire titled '' Teaching Competencies of Arabic Language Teachers'' will be used. The survey will be conducted with teachers authorized by the Ministry of National Education to give this course in the districts designated as sample areas. It is based on the idea that Istanbul represents teachers who teach Arabic in our country. The number of teachers in the districts and the fact that they represent each of the graduation fields related to the subject has been effective in the sample selection. The data will be evaluated by correlation analysis. The results will be presented in a scientific manner. With the document ''Teaching Areas, Principles of Assignment and Course Reading'' that is prepared by the Board of Education of the Ministry of National Education, undergraduate degree departments which can teach Arabic language have been determined.Teachers who graduated from these departments based on this document are in the scope of the research. Teachers who have graduated from a department other than the undergraduate departments specified in this document will not be included in the research even if they teach Arabic at their school. The research consists of four main sections. The first section is an introduction and is devoted to the definition of the research topic and concepts. The second part is planned as a theoretical framework.The research consists of four main sections.The first section is an introduction and is devoted to the definition of the research topic and concepts. The second part is planned as a theoretical framework. In addition, local and foreign studies on competence-based education and teacher competence will be included. In the third part, the survey data results will be evaluated by using correlation analysis. In the fourth and final section, conclusions and recommendations will be presented.