Anayasa toplum ilişkisinde kurumsal güvenceler: Bölünmüş toplumlarda siyasi yetki paylaşımı
Institutional guarantees regarding the relationship between constitution and society: Political power-sharing in divided societies
  1. Tez No: 589846
  2. Yazar: DENİZ GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Son yıllarda anayasa yapımında kültürel çeşitlilikler dikkate alınır olmuştur. Uluslararası aktörlerin git gide daha fazla rol üstlendiği anayasa yapım süreçlerinde, yalnızca iktidarın sınırlanması ve temel hak ve özgürlüklerin garanti altına alınması değil, farklı grupların karar alma mekanizmalarına katılımı da gözetilmektedir. Çoğunluğun karşısında azınlıkların da oy ve söz hakkının kurumsal olarak güvence altına alınması bu yeni yaklaşımın temelidir. Dini, dilsel, etnik vb. farklılıkların siyasi uzlaşmazlığa dönüştüğü bölünmüş toplumlarda çatışmanın önlenmesi veya çatışma söz konusuysa barışın tesisi ve uzun erimli olması için çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bu çalışma, önerilen yöntemlerden biri olan siyasi yetki paylaşımı mekanizmalarını, beş farklı ülkedeki çeşitli uygulamalara mercek tutarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, during the constitution-making process where the international actors take more and more roles, cultural pluralism has become one of the main focus besides the effort to limit state power and to protect human rights and freedoms. The participation of different groups to the government rather than the winner-takes-all majoritarian systems is taken into account. It becomes even more important in the societies which are divided among religious, linguistic, ethnic, etc. lines. These cleavages incite instability and sometimes lead to conflict. This study examines political power-sharing mechanisms, one of the most efficient institutional guarantees for divided societies with a special focus on five countries.