Ceza muhakemesinde istinaf
Appeal in criminal procedure
- Tez No: 589847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARTAL MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kanun yolları ceza muhakemesi hukukunda çok önemli bir yer tutar. Çünkü bir ceza mahkemesi kararı yargılamanın tarafları için hayati bir önem taşır. Dolayısıyla bu kararın yeniden gözden geçirilmesi de fevkalade önemlidir. İlk derece mahkemesi kararının maddi ve hukuki yönden yeniden ele alınmasını sağlayan bir kanun yolu olan istinafın uzun bir aradan sonra, 2016 yılında tekrar uygulanmaya başlamış olması nedeniyle, hukukumuzda yeni bir döneme girilmiştir. Bunun yanında, istinaf özellikle ülkemiz açısından her zaman güncelliğini koruyan ve tartışılan bir konu olması sebebiyle büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, söz konusu bu çalışma ile bu yeni uygulamanın niteliğinin, ceza yargılamasındaki yerinin ve işleyişinin açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal remedies have a very important place in criminal procedure law. Because the decision of a criminal court is vital for the parties of the proceedings. Therefore, the revision of this decision is of paramount importance. Since appeal, that is a legal remedy that enables to review the decision of the first instance materially and legally, restarted to use in 2016, after a long time, a new period has begun in our law. Besides, appeal has a great importance because it always preserves its actuality and it's a debatable subject in our country. That's why, this study aims to illustrate the quality, the place and the functioning of this institution in criminal procedure.