Etnik restoranlarda fiyatlandırma ve marka değeri: İstanbul ilinde bulunan etnik restoranlar üzerine bir araştırma
Pricing and brand value in ethnic restaurants: A research on ethnic restaurants in İstanbul
  1. Tez No: 589861
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda etnik restoranlara yönelik olarak artan müşteri talepleri, yiyecek içecek sektöründe yer alan işletme sayılarındaki artış, ulusal ve uluslararası yatırımcıların yiyecek içecek endüstrisine gösterdikleri ilgi ve alaka, etnik restoranların istikbaline olumlu yönde etkilemiştir. Bu restoranlara yönelik olumlu değerlendirmeler ve bu alandaki önemli yatırımlar sonucunda araştırmacılarda ilgilerini ve çalışmalarını bu restoran çeşidinin mekanizmasına, müşterilerin hissiyat, davranış ve algılarına yoğunlaştırmaya başlamıştır. Bu araştırmanın temel amacı, İstanbul ilinde yer alan etnik restoranlarda müşterilerin fiyat ve marka değeri algılarını belirlemektir. Araştırmanın bir diğer amacı ise yönetici kapsamında etnik restoranların fiyatlandırma yöntemlerini ve marka değerini ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda çalışmadaki amaçlara ulaşmak için İstanbul ilinde bulunan etnik restoran yöneticileri ve sahipleri ile görüşme yapılmış, bu restoranları tercih eden müşterilere anket uygulanmıştır. Araştırma kapsamında çalışmanın amacına ulaşılmış ve etnik restoran sahiplerine, yöneticilerine ve potansiyel etnik restoran girişimcilerine çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, increasing customer demand for ethnic restaurants, the increase in the number of businesses in the food and beverage sector, the interest and relevance of national and international investors to the food and beverage industry have positively affected the future of ethnic restaurants. As a result of the positive evaluations towards these restaurants and significant investments in this area, the researchers began to concentrate their interest and studies on the mechanism of this restaurant type and the feelings, behaviors and perceptions of customers. The main purpose of this research is to determine the perception of customers' price and brand value in ethnic restaurants in Istanbul. Another aim of the research is to reveal the pricing methods and brand value of ethnic restaurants within the scope of the manager. In this context, in order to achieve the objectives of the study, interviews were conducted with the managers and owners of ethnic restaurants in Istanbul and a questionnaire was applied to the customers who preferred these restaurants. Within the scope of the research, the aim of the study was achieved and various suggestions were given to the owners, managers and potential ethnic restaurant entrepreneurs.