Üniversite öğrencilerinin aile aidiyeti, evlilik beklentileri ve evlilik tutumları arasındaki ilişki
Relationship between family sense belonging, marriage expectations and marriage attitudes of university students
  1. Tez No: 589862
  2. Yazar: SEBAHATTİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bireylerin psikolojik, sosyal ve fizyolojik gelişimlerinin başladığı ilk yer ailesidir. İnsanların hayattaki en önemli hedeflerinden birisi de mutlu bir evlilik hayatı geçirmektir. Aslında sağlıklı bireylerde mutlu ailelerden çıkmaktadır. Günümüz dünyasının belkide en fazla üzerinde durduğu konu aile konusu olmaktadır. Bu araştırma bu yüzden önemlilik arz etmektedir. Araştırmanın amacı ise; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin aile aidiyeti, evlilik beklentileri ve evlilik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma 2017-2018 eğitim-öğretim yılında farklı bölümlerde öğrenim gören 250 kadın ve 222 erkek olmak üzere toplam 472 birey üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada öğrencilerin aile aidiyet düzeylerini belirlemek için aile aidiyeti ölçeği, evlilik beklentilerini belirlemek için evlilik beklentisi ölçeği ve evlilik tutumlarını belirlemek için evlilik tutumu ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde demografik özelliklerin belirlenmesinde frekans dağılımı, iki bağımsız değişken ile aile aidiyeti, evlilik beklentisi, evlilik tutumu arasındaki ilişkiyi incelemek için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla değişken ile aile aidiyeti, evlilik beklentisi, evlilik tutumu arasındaki ilişkiyi incelemek için Kruskall-Wallis H testi kullanılmış, aile aidiyeti, evlilik beklentisi, evlilik tutumu arasındaki ilişkiyi incelemek için de korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the first place where the psychological, social and physiological development of individuals begins. One of the most important goals of people in life is to have a happy marriage life. In fact, healthy individuals emerge from happy families. Perhaps the most important subject of today's world is family. This research is therefore important. Purpose of the research; An Investigation of the Relationship Between the Family sense of Belonging, Marriage Expectations and Marriage Attitudes of Çanakkale Onsekiz Mart University Students. The study was conducted on 472 individuals, 250 female and 222 male students studying in different departments in the academic year of 2017-2018. In order to determine the family belonging level of the students, Mavili et al. (2014) Family Commitment Scale en developed by Öz Soysal et al. (2016) and Marriage Expectation Scale and "Marriage Attitude Scale were used. SPSS 21.0 package program was used for data analysis. In the analysis of the data, the frequency distribution in determining the demographic characteristics, Mann-Whitney U test to examine the relationship between two independent variables and family belonging, expectation of marriage, marriage attitude, Kruskall-Wallis H to examine the relationship between marriage and expectation of marriage, more than two variables Correlation analysis was used to examine the relationship between marriage, expectation of marriage and marital attitude.