Laboratuvar ölçekli santrifüj deney sitemi ile zemin parametrelerinin tayini
Determination of soil parameters with laboratory scale centrifuge test system
  1. Tez No: 589872
  2. Yazar: MEHMET HANİFİ ALKAYIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İNANÇ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Numerik analiz programları ve bilgisayarlar yardımı ile deformasyonlar rahatlıkla hesaplanabilmektedir. Ancak, zemin parametrelerinde ve modellerinde oluşabilen farklılıklardan dolayı zemin davranışının tam olarak tahmin edilemediği durumlarda kesin deformasyonların oluşumu ve büyüklüğü konusunda belirsizlikler yaşanmaktadır. Bu belirsizlikler telafisi zor sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Belirsizliklerin giderilebilmesi ancak gerçek bir modelleme ve zeminin gerçek davranışının belirlenmesi ile mümkündür. Zemin problemleri açısından en gelişmiş modelleme tekniklerinden birisi de geoteknik santrifüj model deneyleridir. Bu çalışmada, geoteknik santrifüj deney aleti tasarımı gerçekleştirilmiş ve zemin parametrelerinin değişimi araştırılmıştır. İmal edilen deney aleti 1.50 m kol uzunluğu ve 40 g ivme kapasitesine sahiptir. İmal edilen deney sistemi birkaç konsolidasyon modeli ile doğrulanmıştır. Deney sistemi ayrıca modellerin kendi aralarında eş prototiplerde farklı yükseklik ve ivmeler ile de doğrulanmıştır. Ardından farklı şekillerde yüzeysel temellerin oturma davranışları incelenmiş ve literatür ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deformations can be easily calculated with the usage of numerical analysis programs and computers. However, there are uncertainties about the formation and size of permanent deformations when the soil behavior cannot be predicted completely due to differences in soil parameters and models. These uncertainties can lead to uncompensated results. Uncertainties can only be eliminated by real modeling and determining the actual behavior of the ground. One of the most advanced modeling techniques in terms of soil problems is geotechnical centrifuge model testing. In this study, geotechnical centrifugal test equipment was designed and the change of soil parameters was investigated. The test instrument has 1.50 m arm length and 40 g acceleration capacity. The test system was confirmed by several consolidation models. The test system was also confirmed by different heights and accelerations in the same prototypes between the models. Then, the settlement behaviors of the shallow foundations in different shape were examined and compared with the literature.