Yerel seçimlerde seçmen davranışını etkileyen faktörler Konya örneği
Factors affecting voter behavior in local elections-Konya example
  1. Tez No: 589876
  2. Yazar: ERSİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yerel seçimlerde seçmen davranışlarını ölçmeye yönelik yaptığımız çalışmada seçmenlerde oy verme davranışını ve oy verme de etkili olan faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma içerisinde seçmenlerin sosyo-politik, sosyo-ekonomik özellikleri yanı sıra boş zaman aktiviteleri ve siyasal olaylardaki davranış biçimleri ve sebeplerini detaylı olarak ele alınmış. Araştırmamızın literatür taramasında Türkiye ve Konya'da yerel seçim süreçleri ile dünyada siyasal kampanyanın gelişimi evrelerini ele alınmıştır. Siyasal kampanya ve ticari kampanyaları inceleyerek siyasal davranışların değişimi ile ticari davranışlar arasındaki değişimi akademik bir dille incelenmiştir. Seçmen davranışlarını etkileme yöntemlerinde pazarlamanın bir kolu olan siyasal pazarlamayı ve kitle iletişim araçlarının seçmen davranışlarına etkisini incelediğimiz çalışma ile seçmen davranışlarına yön vermek için neler yapılabilir konusu araştırılmıştır. Seçmen davranışlarını incelerken farklı bir bakış açısı katarak sosyal psikolojiyi araştırmanın içine katarak tutum ve davranışları inceleyerek sosyal psikolojinin siyasal kampanyalarında etki teorilerine yer verilmiştir. Çalışmanın saha araştırmasında Konya ilinde ve 2014 ve 2019 yerel seçimleri ele alınarak seçmenlerin oy verirken çeşitli bağımsız değişkenlere göre hangi davranışı hangi sebeplerden ötürü yaptığını ve siyasal kampanyalara referans olması bakımından kitle iletişim araçlarını takip etme sıklığını demografik farklılıklara göre araştırılmıştır. Araştırmanın saha kısmında Konya il merkezinde her iki dönem için 500'er denekten toplam 1000 denek ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Her iki dönemde de benzer sorular sorularak 2014 ve 2019 seçimleri arasındaki seçmen davranışlarındaki farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study to measure voter behavior in the local elections, we tried to determine the voting behavior in voters and the factors that are effective in voting. In the study, socio-political, socio-economic characteristics of the voters as well as leisure activities and behaviors in political events were discussed in detail. In the literature of our research and Konya in Turkey with local selection processes, we consider the development stages of political campaigns in the world. By examining political campaigns and commercial campaigns, we examined the change in political behavior and commercial behavior in an academic language. The study of political marketing, which is a branch of marketing in the methods of affecting voter behavior, and the effect of mass media on voter behaviors, investigated what can be done to direct voter behavior.. While examining the behavior of voters by adding a different point of view by incorporating social psychology into research and attitudes and behaviors, we have included theories of influence in the political campaigns of social psychology. In the field study of the study, we investigated the province of Konya and the local elections of 2014-2019, and we investigated the frequency of mass media for demographic differences in terms of which behavior the actors do for various independent variables when they vote and for reference to political campaigns. In the field part of the research, a total of 1000 subjects were interviewed in the city center of Konya. Differences in voter behavior between 2014 and 2019 elections were examined by asking similar questions in both periods.