Pelikülden dijitale stereoskopik 3 boyutlu filmin gelişimi
From film to digital: The development of stereoscopic movies
- Tez No: 589877
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Gerçeğin görüntüsel doğasına dair algısal bir katmanın ortaya çıkarılmasında önemli yeri olan stereoskopik teknolojiler, 1800'lerin ilk yarısında üç boyutlu fotoğraf uygulamaları ile geliştirilmeye başlamıştır. Yeni bir tür öyküleme potansiyeline sahip derinlik içeren görüntülerin sinemanın anlatı evrenine eklemlenmesi ise 1950'li yıllarda gerçekleşmiştir. Üç boyutlu filmlerin altın çağı olarak anılan bu dönemde stereoskopik filmler, sanatsal dürtülerden çok sinema endüstrisinin ekonomik şartları dolayımında şekillendirilmişlerdir. Sinemada 2000 sonrasındaki dönemde ise dijital teknolojilerin sıra dışı etkileri ile içinde üç boyutlu filmlerinde bulunduğu yapısal bir dönüşüm başlamıştır. Dijital dönüşümün ortaya çıkardığı paradigma değişimi ile daha sofistike hale gelen üç boyutlu filmler, öyküleme pratiği açısından yeni olanakları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda çalışmada, dijital stereoskopik filmlerin üç boyutlu sinematografik (stereografik) anlatısal özellikleri, doğal üç boyutlu uygulamalarla“Native 3D”üretilen bir film olan Cehennem 3D ile dönüştürme teknolojileri kullanılarak“Converted 3D”üç boyutlu hale getirilen Tehlikeli Yürüyüş örnekleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın amacı; stereoskopik üç boyutlu filmlerde analog teknolojilerden dijital üç boyutlu sistemlere dönüşümün yapısal özelliklerini ortaya çıkarmak, dijital altyapı kullanılarak üretilen üç boyutlu filmleri ekonomik, teknolojik ve artistik açılardan incelemektir.
Özet (Çeviri)
Stereoscopic technologies, which have an important roles in revealing a perceptual layer about the visual nature of reality, started to be developed with 3D photography applications in the first half of 1800s. In the 1950's, the inclusion of the depth-containing images with a new type of storytelling potential into the narrative universe occurred. In this period which is also considered as the golden era of three-dimentional films, Stereoscopic movies were formed due to the economic conditions of the cinema industry rather than artistic motivation. After 2000, a structural transformation consists of three dimentional movies under the extraordinary effects of digital technologies has begun in cinema. There dimentional films becoming more sophisticated with the pradigm shift revealed by digital transformation bring about new opportunites in terms of storytelling practice. In this context of study, three-dimensional cinematographic (stereographic) narrative features of digital stereoscopic films were examined by the samples of a film called Cehenem 3D produced using Native 3D practices and a film called The Walk produced using 3D conversion technologies. The purpose of the study is reveal the structural features of transformation from analog technologies to digital three-dimensional systems in stereoscopic three-dimensional movies and analyze three-dimensional films produced by using digital infrastructure in terms of economical, technological and artistic aspects.