Significance of preservation of cultural resources on development of a micro-destination: A case of Shahi Guzargah walled city of Lahore
Bir mikro-destinasyonun geliştirilmesinde kültür kaynaklarının korunmasının önemi: Shahi Guzargah Surlu Lahore kenti örneği
  1. Tez No: 589890
  2. Yazar: MENAAHYL SERAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR UMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu vaka çalışması, karşılaştırmalı analiz bağlamında bir mikro-destinasyonun geliştirilmesinde, kültürel kaynakların önemini araştırmaktadır. Çalışma alanı, Walled City of Lahore'de tarihsel güzergah olan Shahi Guzargah' dır. Shahi Guzargah caddeleriyle birlikte sıkışık yapısına, altyapı ve ekonomik olarak da zayıf olmasına rağmen, bir turizm beldesine dönüşme potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, kültürel mirasın korunmasının, yaşayan miras kentinin doğru ve somut planlaması yoluyla korunma potansiyelini ve toplumun sosyo-ekonomik standartlarını ve turizmin etkilerini nasıl geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Yarı yapılandırılmış açık uçlu mülakat soru formları, surlu kentin ilgili 10 resmi temsilcisi ve 14 paydaşından niteliksel verilerin toplanması için kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları kültürel kaynakların korunmasının, bir destinasyonun gelişim sürecini olumlu yönde etkilediğini ve hızlandırdığını göstermektedir. Tüm görüşler ve toplanan bilgiler, kültürel kaynakların korunmasının önemini ve turizme olumlu yansımalarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This case study investigates the significance of cultural resources on development of a micro-destination in the context of comparative analysis method. The study site is Shahi Guzargah, a linear historical passage within Walled city of Lahore. Despite the fact that Shahi Guzargah along with its neighboring streets are congested, lacks proper infrastructure and economically weak but yet it has the potential of transforming it to a tourist destination. This study highlights the potential hidden in the preservation of cultural resources through proper and concrete planning of living heritage city. And how it improves socio-economic standards of community and effects tourism. Semi-structured open-ended interview question-forms were used to collect qualitative data from 14 respective stakeholders of the walled city and 10 concerned officials. The results of the study show that preservation of cultural resources impacts and accelerates positively the development process of a destination. All opinions and gathered information reflect the importance for cultural preservation and its effect on increasing tourism.