19. yüzyılın sonlarında İzmir'de eğlence hayatı
Entertainment life in İzmir at the end of 19th century
- Tez No: 589891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY YAPUCU PULLUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
19.yüzyılda İzmir, kent sakinleri açısından son derece çeşitli bir yapıya sahipti. Ekonomik sebeplerle çeşitlenen nüfus, yıllar boyunca İzmir'in kültürünü beslemişti. Türkler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Levantenler ve Avrupalılar, kendi mahallelerinde yaşamaktaydılar. Genel olarak her milletin kendine has bir hayat tarzıyla beraber eğlence kültürü vardı. Levantenler ve Avrupalılar, şehrin körfez kıyısına yerleşmiş, Batı kültürünü ve eğlence hayatlarını Doğu kültürüyle sentezleyerek yaşıyorlardı. Rum mahallesi, Frenk mahallesine komşuydu ve Rumlar, bir Avrupalı gibi yaşamaya çalışıyordu. Türkler, şehrin yüksek kesimlerinde yaşayıp mütevazı bir eğlence hayatına sahipti. Ermeni ve Yahudiler de Türklere yakın bir yerde yaşıyor ve Türkler gibi, Rumlara nazaran, mütevazı bir hayat sürüyorlardı. İzmir'in gökkuşağı gibi renkli yapısı, eğlence kültürünü de bu yönde etkilemiş ve İzmir'de Birinci Dünya Savaşı'na kadar son derece renkli bir eğlence hayatı yaşanmıştı. Osmanlı şehirlerinin sahip olduğu en karmaşık nüfuslardan birine sahip olması, İzmir'in İstanbul'dan sonra İmparatorluktaki en renkli hayata sahip olan şehri olmasını sağlamıştı. Farklı eğlence mekanlarıyla, farklı eğlence türleriyle ve tarzlarıyla İzmir, hem sakini için hem de ziyaretçisi için güzel bir hayat sunuyordu. Avrupa'dan gelen ziyaretçiler, Avrupa kültürünü İzmir'de yaşayabiliyor, Doğu'yu tatmak isterlerse de bundan mahrum kalmıyorlardı. Bununla beraber, Avrupalı eğlence kültürü, İzmir'in kendi eğlence kültüründen daha baskın durumda olduğu için İzmir'in bu yönde bir değişim geçirmesine de yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, İzmir had a very diverse structure for the inhabitants of the city. The population, diversified for economic reasons, had nurtured the culture of İzmir for years. Turks, Greeks, Armenians, Jews, Levantines and Europeans lived in their neighborhoods. In general, each nation had its own lifestyle and entertainment culture. Levantines and Europeans settled on the bay of the city, synthesizing Western culture and entertainment with Eastern culture. The Greek neighborhood was adjacent to the Frenk neighborhood, and the Greeks were trying to live like a European. The Turks lived in the high parts of the city and had a modest entertainment life. Armenians and Jews lived close to the Turks, and like the Turks, they lived a modest life compared to the Greeks. İzmir's colorful structure like the rainbow affected the entertainment culture in this direction and a very colorful entertainment life was experienced in İzmir until the First World War. The fact that Izmir had one of the most complex populations of the Ottoman cities made Izmir the most colorful city in the Empire after Istanbul. With its different entertainment venues, different entertainment types and styles, İzmir offered a beautiful life for its inhabitants and visitors. Visitors from Europe were able to experience European culture in Izmir, but they did not deprive them if they wanted to taste the East. However, since the European entertainment culture was more dominant than İzmir's own entertainment culture, it has also led to a change in this direction.