Sıvı gübrelemenin biber ve patlıcan fidelerinin gelişmesi üzerine etkisi
The Effect of liquid fertilizer application on the growth of pepper and eggplant seedlings
- Tez No: 5900
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ili ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIVI GÜBRELEMENİN BİBER VE PATLICAN PİDELERİNİN GELİŞMESİ ÜZERİNE ETKİSİ İsmet KILINÇARSLAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU 1988, Sayfa: 46 Jüri: Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr. İdris KOVANCI Prof.Dr. Fer han HATİPO?LU Bu araştırmada farklı konsantrasyonlarda sıvı gübre uygulamalarının, biber ve patlıcan fidelerinin gelişimi üze rine etkisi incelenmiştir. Fide yetiştirme ortamı olarak, 1/4 bahçe toprağı-^* 1/4 dere kumu 4* 1/4 turba toprağı4»l/4 perlit karışımından oluşan harç kullanılmıştır. Sıvı gübreler, % 0.0,% 0.1, % 0.2, % 0.4 ve % 0.6 olmak üzere beş farklı düzeyde, 50 mi şeklinde, dört kez uygulanmıştır. Sera şartlarında palietilen torbalarda yetiş tirilen fideler, tarlaya şaşırtma dönemine geldiğinde toprak yüzeyinden kesilerek hasat edilmişlerdir. Fidelerin kuru madde miktarları, azot, fosfor ve po tasyum kapsamları ve sömürülen azot, fosfor ve potasyum mik tarları hesaplanmış, yapılan varyans analizinde, tüm dozlar, tanığa göre 0.01 düzeyinde önemli bulunmuştur. Araştırma so nuçlarına göre % 0,2 İle % 0.6 arası konsantrasyonlar biber ve patlıcan fideleri için, uygun sıvı gübre dozları olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Biber, patlıcan, sıvı gübreleme, fide, gelişme, konsantrasyon, harç, kuru mad de, azot, fosfor, potasyum, kapsam, sö mürülen miktar.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF LIQUID FERTILIZER APPLICATION ON THE GROWTH OF PEPPER AND EGGPLANT SEEDLINGS ismet KILINÇARSLAN University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor t Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU 1988, Pager46 Jury : Prof.Dr, Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr. Idris KOVANCI Prof.Dr. Ferhan HATÎPO?LU The effects of liquid fertilizer application in seedling development cycle of the pepper and aggplant plants were examined, A mixture of 1/4 garden soll-J»l/4 river sand*^* 1/4 peat-4*»l/4 perlite was used as a growth medium. Liquid fertilizers, in different concentration were applied four times at 50 ml. The concentrations applied were % 0.0, % 0.1, % 0.2, % 0.4 and % 0,6, The seedlings grown under greenhouse conditions in polythene containers were priched off. The dry matter weight and contents of nitrogen, phosphorus and potassium uptaken by the plants were deter mined. Analyses of variance indicated that all concentra tions increased the nutrient contents significantly (0,01). According to the results of the research, it was determined that the optimal liquid fertilizer concentrations were between % 0.2t% 0.6 for pepper and eggplant seedlings. KEY WORDS ı Pepper, eggplant, Liquid fertilization, seedling, growth, concentration, mixture, dry matter, nitrogen, phosphorus, potassium, content, uptaken amount.