Marka kişiliği ve tüketici temelli marka denkliğinin satın alma niyetine etkisi
The effect of brans personality and consumer based equity on purchase
  1. Tez No: 589933
  2. Yazar: MUSA EVİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ekonomik sınırların ortadan kalması ve teknolojinin de buna destek vermesiyle markanın günden güne daha fazla değerli olmasına neden olmaktadır. İşletmeler sunmuş oldukları markaları ön plana çıkarmak için tüketicileri iyi analiz etmeleri gerektiğinin farkına varmışlardır. Çünkü tüketiciler bir ürün ve/veya hizmeti satın aldıklarında marka ile beraber tüm özelliklerini de benimsedikleri önceki yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Tüketicilerin gözünde markaya ait birçok soyut özelliğinin olduğu bilinmektedir. Bu da marka kişiliğinin işletmeler açısından ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Tüketicilerin zihninde oluşan markaya dair algılanan kalite, markaya duyulan sadakat ve markayı çağrıştıran unsurlar da, markanın tüketiciler tarafından tercih edilmesini etkilemektedir. Bu çalışmada, araştırma konusu olarak marka kişiliği ve tüketici temelli marka denkliğinin satın alma niyetine etkisi seçilmiş ve Türkiye'de hizmet veren bazı kahve firmaları üzerinden algılanan marka kişiliği, tüketici temelli marka denkliği ile tüketicinin satın alma niyetine olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the disappearance of economic boundaries and the support of technology, the brand becomes more and more valuable day by day. Businesses have realized that they need to analyze consumers well in order to highlight the brands they offer. Because, when consumers purchase a product and / or service, they have adopted all the features along with the brand. It is known that there are many abstract features of the brand in the eyes of consumers. This shows how important brand personality is for businesses. The perceived quality, loyalty to the brand and the elements that evoke the brand in the minds of consumers affect the brand's preference by the consumers. In this study, the brand personality as the subject of research and consumer based brand of influence on purchase intent equivalence selected and perceived brand personality through some coffee companies providing services in Turkey, consumer and consumer-based brand equity with the intention of buying it was aimed to investigate the association.