Hitit metinlerine göre doğum ve ölüm
Birth and death according to Hitit texts
  1. Tez No: 589934
  2. Yazar: HANDAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Hitit Metinlerine Göre Doğum ve Ölüm”isimli tez çalışmamızda Hitit Ritüellerindeki Doğum ve Ölüm metinleri tercümeleri ile birlikte ortaya koymaya çalışılmıştır. Çalışmamızın giriş kısmında tezimizin amacı belirtilmiştir. Üç bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde, Eskiçağ Toplumlarında Doğum ve Ölüm konusuna ayrı olarak değinilmiş ve genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde, Hititlerle ilgili genel bilgi verilmiş, Hitit Çivi Yazılı Belgelerde Doğum konusu üzerinde durulmuş, ilgili bölümlerin tercümesi yapılmış ve bölümlere ayrılmıştır. Ayrıca Doğum konusu eldeki veriler sonucunda kanun, mitolojik, ritüel, anormal ve cinsiyete göre ayrı olarak incelenmiş ve konunun asıl bölümünü oluşturan Tunnawiya ve Papanikri ritüelleri hakkında bilgi verilerek metinler örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümünde ise, Hitit Çivi Yazılı Belgelerinde Ölüm konusu üzerinde durulmuş, ilgili bölümlere ayrılmış ve çevirileri yapılmıştır. Ayrıca Ölüm ritüellerinde on dört günlük cenaze törenleri ve Taş Evler üzerinde durularak açıklama yapılmaya çalışılmıştır. Tezimizin Doğum metinleri kısmında G. Beckman'ın“ Hittite Birth Rituals”kitabı, Ölüm metinleri kısmında ise H. Otten'ın“Hethıtısche Toten Rıtuale”adlı kitabı esas alınarak tezimizin çerçevesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In his thesis titled Birth and Death According to Hittite Texts, it was tried to put forward the birth and death texts according to the Hittite rituals together with their translations. The purpose of our thesis is stated in the introduction part of our study. In the first part of our thesis, which consists of three chapters, the topic of birth and death in ancient societies is discussed separately and general information is given. In the second part, general information about the Hittites was given, the subject of the birth was written in the Hittite cuneiform documents and the related sections were translated and divided into sections. In addition, the subject of birth was examined separately according to the law, mythological, ritual, abnormal and gender, and information about the rituals of Tunnawiya and Papanikri, which constitute the main part of the subject, were explained with examples. In the third part, the subject of death was mentioned in the Hitit cuneiform documents, it was divided into related sections and translated. In addition, fourteen-day funerals and stone houses were tried to be explained in the death rituals. In the Birth texts part of the thesis G. Beckman's“Hittite Birth Rituals”and in the Death texts part of the thesis, the framework of the thesis was formed based on H. Otten's book called Hethitische Toten Rituale.