Türkiye'deki süt sığırlarında hayat tablosu oluşturulması
Establishing of life table for dairy cattle in Turkey
  1. Tez No: 589943
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEREF HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Ziraat, Insurance, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı toplulukların, sahip oldukları çevresel koşullar içinde, bir kuşağın doğumda ve doğumu izleyen farklı yaş gruplarının her birinin başında, daha kaç yıl yaşama şansına sahip olduğunu ve yaşa özel ölüm hızlarını göstermektir. Bunun için çalışılan bölgenin nüfus ve ölüm istatistiklerinden faydalanılarak düzenlenen hayat tabloları, büyükbaş süt sığırcılığında sığırcılığına uygulanmıştır. Çalışmada Türkiye'de 2005 yılında çıkarılan Tarım Sigortaları kanunu ile birlikte hayata geçen ve başarılı uygulama ve çalışmaları ile Dünya'da örnek olarak gösterilen Tarım Sigortaları (TARSİM) tarafından sigortalanmış süt sığırları verileri kullanılmıştır. Ve 2015 yılında sigortalanmış süt sığırlarına ait nüfus ve ölüm kayıtları kullanılarak, ölüm nedenlerine göre hayat tabloları oluşturulmuştur. Süt sığırları ölüm ve yaşam verileriyle oluşturulan hayat tabloları yaklaşımıyla elde edilen bulguların, büyükbaş hayvan hayat sigortalarının prim hesaplamalarına ait aktüeryal çalışmalarda ve Türkiye'de Süt sığırcılığının geliştirilmesi, önündeki engellerin aşılması ve yaş kategorilerine göre değerlendirmeler için kullanılabilirliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was conducted out in order to revealing possibility of life longevity according to age groups that starting from birth to following years or year intervals and age specific death rates of communuties in their environtmental conditions. For that, life tables obtained from number of dairy cattle and mortality records in related work region were applied on dairy cattle raising. In the study, ınsured by TARSİM dairy cattle data of TARSİM which implemented in 2005 by regulations, and accepted as model with successfull results in the world were used. And, life tables were established by using populations and mortality data of dairy cattles which insured in 2015. The results that establishing approaching by number of dairy cattle and mortality data of dairy cattles showed that disponible on actuarial studies including calculations of primes of cattle dairies and improving, owercoming barriers anda evaluations point of age categories for cattle dairy raising.