Sağlık hizmet kuruluşlarının akreditasyon sürecinde insan kaynaklarının önemi
Accreditation process of health service organizations the importance of human resources
  1. Tez No: 589957
  2. Yazar: TUĞÇE SAYGILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık hizmet kuruluşlarında görev yapan insan kaynağının akreditasyon sürecindeki katkısı, bu süreçteki etkisini ölçmektir. Sağlık hizmet kuruluşunda çalışan personelin akreditasyon sürecindeki etkisi ile ilgili akredite olmuş özel bir sağlık kuruluşunda, tam olarak doldurulan 181 anket ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak El-Jardali ve diğerleri (2008) tarafından akreditasyonun hizmet kalitesine etkisi ve hizmet kalitesine etki eden diğer faktörler hakkından çalışanların algılarını değerlendirmek için hazırlanan anket, sağlık hizmet kuruluşunda çalışan tüm personele uygulanması için uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is to work in health service to measure the contribution of human resources in the accreditation process and its impact on this process. The survey was conducted with 181 questionnaires completed in an accredited private health organization about the effect of the staff, working in the health service organization on the accreditation process. As a data collection tool, the questionnaire prepared by El-Jardali et al. (2008) to assess the perceptions of employees about the effect of accreditation on service quality and other factors affecting service quality was adapted to be applied to all staff, working in the health service organization.