Çağdaş heykel sanatında değer sorunu
Value problem in comtemporary sculpture art
- Tez No: 589966
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanlık tarihinin başlarından günümüze kadar olan süreçte heykel bazı gereksinimleri, bilgiyi, dönemin yaşantısını, inançları günümüze aktarmak için çeşitli şekillerde formlarda oluşturulmuştur. Bu süreçten günümüze kadar bir çok amaç ve formel değişime uğramıştır. Örneğin Rönesans döneminden önce sadece dönemin yöneticileri ve dini mimariler için sanat yapılırken yeniden doğuş döneminden sonra resim ve heykel konularına günlük yaşam sahneleri ve sivil portreleri girmeye başlamıştır, mimaride de sivil yapılara verilen önem artmıştır. Daha sonrasın da belirli sanatçılar öncülüğünde, çeşitli teknikler ve düşünceler eşliğinde birçok sanat akımı gelişmiştir. 19.yüzyıllara gelindiğinde“Modernizm”le birlikte sanat için sanat fikriyle sanatta, biçim bozma, soyutlama, kesyap(kolaj), asamblaj ve kurgu(montaj) kavramları ortaya çıkmıştır. Biçim olarak gelişen ve keşfedilen bu kavramlardan sonra günümüze yaklaştıkça sanatçının sanata bakış açısında da değişiklikler meydana gelerek belli akımlar doğmuştur. Bu bağlamda meydana gelen akımlardan modernizm burjuva sanatıydı; hem onun yarattığı ortamın ürünüydü hem de öncelikle ona hizmet ediyordu. Modern sanatı, ulusal burjuvazi evrensel değerler adına desteklemişti. Daha sonraları doğan postmodern sanatta yine burjuva sanatı olmakla birlikte burjuvazi artık ulus aşırıdır ve sanatı küresel değerler yani“sermaye”adına desteklemektedir. Bunun sonucu olarak olarak sanat artık bir 'meta' olarak post endüstriyel döneme girmiştir. Uluslararası sermaye ve ticari güçlerin etkisiyle kültür endüstrisi kavramı doğmuştur. Sanat ve para bu dönemle birlikte giderek özdeşleştirilmiş ve buna çanak tutan en büyük kuruluşlarda müzayede merkezleri olarak meydana çıkmışlardır. Sanatı ekonomik güç olarak kullanmak için çeşitli bankalar dahi bu kurumlara sponsor olmuşlardır sanat müzayedeleri sanat ürünlerinin ve sanatçıların popülist bir şekilde tanıtıldığı mekanlar olarak değerlendirilmeye başlamıştır. Dünya ekonomisi sanat aktivitelerini yoğun bir şekilde belli teknikler dahilin de manipülasyona uğratmaktadır. Köklü ve omurgalı sanat merkezleri dahi çemberden çıkamamaktadır. Kariyer şirketleri sponsor'luğuna bağlı olarak kendini pazarlayan ve imaj tasarlayan sanatçılar öne çıkmaya başlamıştır. Üretilen işler ise bu pazara yönelik yapılan sanat nesneleri olarak meydana gelmeye başlamıştır. Çağdaş heykel sanatında değer sorunu başlıklı bu tezde; çağdaş sanatın başlama süreci, bu sürecin gelişimi, günümüz sanat pratikleri bağlamında değerlendirilmesi ve süreç içerisindeki sosyal, kültürel ekonomik yönden etkilenimleri ve sorunsalları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
From the beginnings until the present In human history,for thousands of years. Sculpture has filled many roles in human life (knowledge, requirements, life style of period,beliefs etc.).In the time sculpture has been changed in many forms since the begining. ,Before the Renaissance, art only was made for gods, relegious places and the kings.Afterwards It started paint art and sculptors that showed daily life and civilian portrait. Besides the importence of civil buildings increased In architectural.Then, Many art movements, techniques and ideas have been developed at the lead of specific artists. In 19th century by modernism with the idea of art for art.Concepts of (Deformation,abstraction,collage,fiction) concepts had been appeared. Some new movements started present days with the change of artists perspectives after developing format and new concepts.in this context Modernism was bourgeois art .Modernism was Not only the product that bourgeois created but also primarily served them.National Bourgeois supported modern for art universal values.Afterwards the birth of post modern art was still bourgeois art. But the thought of bourgeois changed and they supported art for capitalist reasons. As a result of art regarded as meta, entered the post industrial period. Culture industry emerged with the effect of international capital and commercial power . Money and art consubstantiated at this period. Many auction center were build by large enterprises. Some banks had been sponsored to use art for economical power, Auction centers were places for introducing art and artists at that time. World economy intensively manipulates art activities in many ways. Even Some radical and strong art centers are not able to resist manipulations.Being sponsored By career companies, Some image designer, self-marketing artists has been emerged. Art objects(Products) has been shaped for this market oriented. In This thesis It is going to be studied the value problem in contemporary sculpture art ,movement periods,evaluation of art practices ,social,cultural and in economic ways. . In this way, many new styles and trends emerged in that period.At the same time, The using materials changed. The prehistoric drawings were probably carved on rocks, marbels.Afterwards Because of the industrial and techological improvements, some fabricated materials were used. Nowadays, Cause of the needs of galleries and collectors and other some reasons Sculptors have obstacles and difficulties to show their own charecters in their arts. In this thesis; Im am going to study what kind of problems the contemporary sculpture have.The beginning,developing periods and effections of social,cultural,economical life on contemporary sculpture..