Günümüz çağdaş sanatında kimlik sorunsalı ve ötekileştirme
The identity problem in contemporary contemporary art and effective
  1. Tez No: 587592
  2. Yazar: MÜKREM ALTIKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kimliklerin oluşumunda kişisel tercihlerden öte, toplum beklentileri ve alışılmışlıkları önemli etkiye sahiptir. Bireysel tercihler zaman zaman bu toplumsal yaptırımlara karşı duruş olarak görülür. Tıpkı cinsel kimlikler tercih boyutunda bastırılması ve dışa vurulmasında yaşanan çelişkiler gibi. Kimlik sorunsalı modern dönem insanına ait bir problem olarak sınırlı tutulmalıdır. Toplumsal kimlik bağlamında ki çalışmalar tarihsel gelişim süreci içinde tüm toplumların problemleri arasında yer almıştır. Bu durum zaman zaman dışa vurulur iken zaman zaman baskılanmıştır. Modern toplumda kimlik sorunsalı ağırlıklı olarak 'cinsel kimlik' başlığı altında yaşanan bir gerçeklik olarak şekil alır. Bu gerçeklik durumu kısmen modern toplum içinde cinsel kimlik bağlamında varlığını korurken diğer yandan da farkındalık bağlamında hala yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada toplum içinde ötekileştirilen kimliklerin sorunlarına yapılmış sanatsal çalışmalarla dikkat çekmek ve özgün çalışmalar ile farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Beyond personal preferences in the formation of identities, the expectations and habits of society have a significant effect. Individual choices are sometimes seen as a stance against these social sanctions. Just like the contradictions in the suppression and expression of sexual identities. The problem of identity should be limited as a problem of modern period man. Studies in the context of social identity have been among the problems of all societies in the historical development process. This situation has been suppressed from time to time when it is exposed. The problem of identity in modern society is mainly shaped as a reality under the heading of 'sexual identity Modern. This state of reality remains partly in the context of awareness in the context of sexual identity in modern society, while still remaining insufficient in the context of awareness. In this study, it is aimed to draw attention with the artistic works that are made on the problems of the othered identities in the society and to create awareness through original works.