Deneysel siyatik sinir hasarı oluşturulan sıçanlarda kaparinin etkileri
Effects of caparine in experimental sciatic nerve damage-induced rats
- Tez No: 589970
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çeşitli kaza ve travmalar sonucu meydana gelen periferik sinir yaralanmaları günümüzde karşılaşılan önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda yapılan hayvan modeli çalışmalarında periferik sinir yaralanması tedavisinde fonksiyonel iyileşme açısından önemli sonuçlar elde edilmesine rağmen insanlarda periferik sinir hasarının tedavisinde hala yeterli iyileşme sonuçları elde edilememiştir. Çalışmamızın amacı inflamatuar sitokinleri ve kimokinlerin ekspresyonunu azaltıcı yönde etki gösterdiği bilinen kapari bitkisinin siyatik sinir hasarı sonrası hasarlı bölge üzerine olası nöroprotektif etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda her grup 10 sıçandan oluşacak şekilde kontrol grubu, sham grubu, siyatik sinir hasarı grubu ve siyatik sinir hasarı (SSH) + kapari grubu olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Sol uylukta sol siyatik sinir 30 sn akut ezilme modeli ile siyatik sinir hasarı oluşturuldu ve 45 gün boyunca standart sıçan yemi ile beslendi. Siyatik sinir hasarı sonrası sıçanlara 45 gün boyunca 500 mg/kg Kapari ekstraktı oral gavaj yoluyla verildi. Tüm gruplarda sinirlerde meydana gelen değişiklikler yürüme testi, elektrofizyolojik analizler ve histopatolojik değerlendirmeler ile değerlendirildi. Ayrıca serum örnekleri alınarak NGF (sinir büyüme faktörü), IL-10 (interlökin-10), PG-E2 (prostoglandin-E2), ve TNF-α (tümör nekrotizan faktör-alfa) düzeyleri ölçüldü. Yürüme testi sonuçlarında grupların 2. ve 6. haftaları arasında kendi içinde Siyatik sinir fonksiyon indekslerinin karşılaştırılmasında Siyatik sinir hasarı (SSH) grubunda ve SSH + Kapari grubunda istatistiksel açıdan anlamlılık saptanmıştır (sırasıyla P=0,000, P=0,009).
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries caused by various accidents and traumas are among the major health problems encountered today. Although animal model studies in recent years have shown significant results in terms of functional recovery in the treatment of peripheral nerve injury, there is still no adequate recovery in the treatment of peripheral nerve injury in humans. The aim of this study was to investigate the possible neuroprotective effects of capparis plant on sciatic nerve injury after damaging the site of inflammatory cytokines and chymokines. In our study, each group consisted of 10 rats as control group, sham group, sciatic nerve injury group and sciatic nerve injury (SSH) + capparis group. In the left thigh, the sciatic nerve was induced with a 30 sec acute crush model of the left sciatic nerve and fed with standard rat feed for 45 days. After sciatic nerve injury, rats were given 500 mg / kg capparis extract by oral gavage for 45 days. In all groups, changes in nerves were evaluated by walking test, electrophysiological analyzes and histopathological evaluations. Serum samples were also taken to measure NGF (nerve growth factor), IL-10 (interleukin-10), PG-E2 (prostoglandin-E2), and TNF-α (tumor necrotizing factor-alpha) levels. In the comparison of the sciatic nerve function indices between the 2nd and 6th weeks of the walking test results, statistically significant difference was found in the sciatic nerve injury (SSH) group and SSH + capparis group (P = 0.000, P = 0.009, respectively).