Big data management and global examples of big data usage for marketing strategies
Büyük veri yönetimi ve pazarlama stratejilerinde büyük verinin kullanıldığı global örnekler
- Tez No: 590011
- Danışmanlar: DR. SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dijital kanallarda aldığımız tüm aksiyonlar, yeni ve hızla dijitalleşen dünyamızda gün geçtikçe daha çok iz bırakmaya devam ediyor. Bu aynı zamanda firmaların veri tabanlarında, arama motorlarında ve bir çok farklı kaynakta daha önce ölçme, depolama ve analiz etme imkanı bulunmayan büyük bir datanın akışını sağlamaya başladı. Bu büyük çaplı veri ise“Big Data”veya“Büyük Veri”kavramının oluşmasına neden olurken, iş çevreleri ise Büyük veriyi daha efektif kullanarak sadık ve potansiyel yeni müşterilerin dikkatini çekmek için daha efektif kullanabilmenin yeni yollarını arıyorlar. Görünen o ki, teknoloji ve iş sahalarındaki büyüme ihtiyacı nedeniyle önümüzdeki yıllarda büyük verinin pazarlama alanında kullanılmasını çok daha fazla konuşacağız. Bu çalışma ise büyük veri kavramı, tarihçesi, büyük verinin geleneksel veri analizi ile olan ilişkisi ve son trendlere odaklanmakla kalmıyor, aynı zamanda büyük global şirketlerin büyük veriyi kendi alanlarında kullanma şekillerini detaylı analiz ederek, pazarlama alanında kullanılabilmesi adına farklı stratejik yaklaşımları sunmayı hedefliyor.
Özet (Çeviri)
All of the actions we have been taking on internet leave their traces in which our new digitalized world day by day. It also means that a mass data is accumulating which were not formerly possible to be measured, stored or analyzed in databases of companies, search engines and all related units. This massive data has created a new notion called as Big Data and business environments started to look for new ways of using Big Data more effectively to gain attention of new potential and loyal customers. It is apparent that Big Data and its usage for marketing purposes will be talked much more than ever in the following years thanks to need of growing businesses and technology. This study not only focuses on deeply analyzing Big Data concept, history, relationship of traditional analytics and recent trends, but also aims to introduce different strategical approaches for marketing field by deeply analyzing usage of Big Data in respectable global companies.