Douglas Walton'ın argüman biçimleri ve uygulamaları
Douglas Walton's argumentation schemes and its applications
  1. Tez No: 590018
  2. Yazar: BAŞAK KURTULDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT KAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Argüman biçimlerinin kökleri, retorik ve diyalektik çalışmalarına dayanmaktadır. Bugün argüman biçimi olarak adlandırdığımız yapıların atalarının topikler olduğunu söylemek mümkündür. Argüman biçimleri, gündelik dilde ve muhtelif alanda kullanılan argümanların belirli kurallar ile modellenmiş halleridir. Argümanların belirlenmesinde ve değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, argüman biçimlerinin incelenmesidir. Bu incelemede, argüman biçimlerinin sınıflandırması ve bir listesi sunulmuştur. Bir diğer amaç ise yapay zekâ ve doğal dil işlemenin öneminin büyük olduğu günümüzde informel mantık çalışmalarının bilgisayar bilim ile kesiştiği noktada, argümanların biçimselleştirilmesinin öneminin vurgulanması, bu biçimselleştirilmenin yapacağı sistemlerin kullanımının bir örneğinin sunulmasıdır. Her iki amaç ışığında argüman biçimlerinin, argüman biçimselleştirme sistemlerinde kullanımı ve sağladığı kolaylıklar gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalar, aynı zamanda felsefi tartışmaların ele alınması bakımından da yeni bir yöntem, daha somut ve görsel bir zemin sunmakta olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The roots of the argument schemes are based on rhetorical and dialectical studies. It can be said that the ancestors of the structures that we call the argument schemes, today are topics. The argument schemes are models of arguments used in everyday language and in various fields which modelled with specific rules. It is used to determine and evaluate arguments. The aim of this thesis is to examine argument schemes. In this review, the classification and list of argument schemes are presented. Another aim is to emphasize the importance of formalization of arguments at the point where informal logic studies intersect with computer science and to present an example of the use of formalization systems. In the light of both purposes, the use of the forms of arguments in the argument formalization systems and the conveniences it provides are tried to be shown. At the same time, these studies have been tried to show that it offers a new method and a more concrete ground in terms of dealing with philosophical debates.