Hilafet merkezlerinin siyasi tarihi (M. VII. ve X. yüzyıl)
Caliphate centers political history VII. and X. century
- Tez No: 590058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
M. VII. ve X. Yüzyıl Hilafet merkezlerine değindiğimiz bu çalışmada, Medine, Samerra, Harran, Fustat, Bağdat, Kûfe ve Şam şehirleri hakkında öğrencilerin bilgi edinmesi amaçlanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma geniş bir döneme yayıldığı için çalışmamız siyasi olaylar bağlamında ele alınarak sınırlandırılmıştır. Klasik İslam kaynakları taranarak elde edilen bilgiler karşılaştırılmış ve konumuzun ilgili bölümlerinde yer almıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda İslam toplumunda devlet merkezlerinin değişmesinde en önemli sebep bölge halkına olan güvensizlik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study wich we mentioned 7th and 10th century caliphate centers, we focused on inform students about Baghdad, Damascus and Medina. We limited study with political events because of wide range of subject. Information wich obtained from Classic Islamic Sources, compared and located in the convenient parts of our topic. As a result of the study we influenced that the most important reason for the change of state centers in İslamic society is distrust to the local community.