Selçuklu başkenti Merv (Kuruluşundan 1157'ye kadar)
Seljuk capital Merv (From foundation to 1157)
- Tez No: 530050
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Büyük Selçuklu İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan Merv şehri, Orta çağda Horasan Bölgesinin dört önemli idare merkezinden biri idi. Verimli bir deltada kurulmuş olması ayrıca tarihi ipek yolu üzerinde bulunması Merv şehrinin tarih boyunca gözde bir şehir olmasını sağlamıştır. Hz. Ömer zamanında fethedilen Merv, özellikle Abbasi Halifesi el-Me'mûn döneminde hilafet merkezi olmuştur. Bu dönemde Merv ilim ve kültür merkezi haline gelmiştir. Dandanakan savaşı sonrasında Selçukluların hakimiyetine giren şehir Çağrı Bey'in idaresinde kalmıştır. Sultan Sencer döneminde ise Merv şehri Büyük Selçuklu İmparatorluğunun başkenti olmuştur. Selçuklular döneminde şehrin imar faaliyetlerine önem verilmiş, halkın refah seviyesi yükseltilmeye çalışılmıştır. İlim ve kültür merkezi olan Merv şehri özellikle kütüphaneleri ile meşhur olmuştur. Orta çağ İslam dünyasının önemli merkezlerinden olan şehir İslam Tarih ve medeniyeti açısından önemli bir yere sahiptir. Selçuklu Başkenti Merv (Kuruluşundan 1157'ye kadar) adlı yüksek lisans tezimizde tarihi önemi haiz Merv'in siyasi, idari, sosyal, mimari, ekonomik ve kültürel tarihini bütün yönleriyle incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Merv, which was the capital city of the Great Seljuk Empire, was one of the four important administrative centers of the medieval Horasan region. The fact that it was established in a fertile delta but also on the historical silk road made it a favorite city throughout history. Merv which was conquered in the time of Omar became the center of caliphate especially during the period of Abbâsî Caliph al-Memun. It become a science and culture center in this period. After the Dandanakan War, the city which was under the control of the Seljuks remained in the administration of Cagri Bey. During the reign of Sultan Sencer, Merv city became the capital of the Great Seljuk Empire. The city's zoning activities were given importance and the welfare level of the people was tried to be raised during the Seljuk period. Merv, as a center of science and culture, was especially famous with its libraries. In my master thesis, Seljuk Capital Merv (from foundation to 1157) I tried to study history of Merv with social, administrative, social, architectural, economical and cultural aspects.