Gayb haberlerinin değerlendirilmesi (Cemel ve Sıffîn bağlamında)
Evaluation of unseen news (In the context of Jamal and Sıffîn)
  1. Tez No: 590069
  2. Yazar: AHMET PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hicri ilk asırda Müslümanlar arasında gerçekleşen bazı siyasî ve dinî olayların yaşanmasında farklı sebepler yatmaktadır. Özellikle Hz. Osman'ın şehid edilmesiyle birlikte istenmeyen hadiseler İslâm âleminde vuku bulmuştur. Bu hadiselerden sonra, olayların iç yüzünü öğrenmek amacıyla sebep ve sonuçları üzerinde sıkça durulmuştur. Ayrıca hadiselerin Müslümanlar arasında olması hasebiyle kimin haklı olduğu hususu öne çıkmıştır. Bu haklı olma durumunu göstermek amacıyla zaman zaman bazı gruplar Hz. Peygamber adına hadis uydurmuş ya da Hz. Peygamber'in haber vermiş olduğu bazı hadisleri tarihî bağlamından kopararak kendileri için kullanmışlardır. Tarihî bağlamından koparılan hadislerin tekrar kendi bağlamlarında düşünülmesi durumunda bazı meselelerin çözümü kolaylaşacaktır. Çalışmamız bu amaç doğrultusunda gayb konusuna giren rivâyetleri tarihî bağlamında nasıl anlaşıldığı üzerine kurulmuştur. Gayb konusunda rivâyetlerin fazla olmasından dolayı çalışmamız Cemel ve Sıffîn Savaşları'yla sınırlı tutulmuştur.Araştırmamız sonucunda hadislerin tarihî bağlamında okunmasının olayların iç yüzünün ortaya çıkmasında ve daha doğru anlaşılması konusunda önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are different reasons for the political and religious events that took place among Muslims in the first century. Especially with the martyrs of Osman, unwanted events occurred in the Islamic World. After these events, the causes and consequences of the events were frequently emphasized in order to learn the insides of the events. In addition, the fact that the events are among Muslims has come to the fore who is right. In order to demonstrate this rightfulness, some groups made up hadiths on behalf of the Prophet Muhammed or used some of the hadiths that the Prophet Muhammed had reported for themselves by breaking them from the historical context. If the hadiths detached from the historical context are re-considered in their own contexts, some issues will be easier to solve. For this purpose, our study is based on how the narratives which are in the subject of the unseen are understood in the context of history. Due to the rumours about the unseen, our study was limited to the Jamal and Sıffîn Wars. As a result of our research, it is seen that reading the hadiths in the context of history is important for the emergence of the inner face of the events and understanding them more accurately.