Irak Cumhuriyet Dönemi Türkmen romanı
The Turkmen narrative in the Iraqi Republic Era
- Tez No: 590070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Roman, Irak Türkmenlerinin çağdaş edebiyatının temel unsurlarından biri olmaktadır. Irak Türkmenleri ilk romanlarını Osmanlı döneminin son yıllarında 1915'te Hayrettin Faruki tarafından“Kadın Kalbi”adında yazmıştır. Türkmen edebiyatı yüz yıl boyunca sürekli siyasetin kurbanı olmuştur. Türkmen romanı 20.yüzyıl başlarında yazılmış olsa da ardı gelen yıllarda birçok nedenlerden dolayı kesintiye uğramıştırIrak Cumhuriyeti 1958 yılında kurulduktan sonra Türkmenlerinin kısıtlı bir şekilde kültürel haklarını tanımıştır ve edebiyat bakımından büyük gelişmeler elde etmişlerdir. Roman bakımından küçük adımlarla ilerlemişlerdir. Yazarlar romanlarında Türkmen milletinin durumlarını, başlarına gelen ve geçen olayları ellerinden geldikçe eserlerinde yansıtmışlardır. Bu tezde Irak Cumhuriyet dönemi Türkmen romanına ışık tutmaktadır ve tez çalışmasının konusu olarak belirlenmiştir. Türkmen romanlarının içerik bakımından tahlilini ve romanların özelliklerinin değerlendirilmesini içerir.
Özet (Çeviri)
Novel, Becomes one of the basic elements of contemporary literature for Turkmens of iraq. The first novel for iraq Turkmens was written in the last year of ottoman period in 1915 by hayrettin faruki entitled“kadın kalbi”Turkmen literature has been throughout a hundred years and continuously a victim of politics. Although the Turkmen novel was written in the beginning of twentieth century, but the Years that followed and for many reasons was exposed to interruption. And after the establishment of republic Iraq in the Year 1958 the cultural rights of Iraq Turkmen was recognized but in a restrictively manner, and from the literary perspective they have achieved great improvements, from the novel perspective they have progressed slowly in small steps. The Turkmen authors reflected in their novels and works as much as possible the situation of Turkmen people and the events that they've been through.