Avrupa Birliği ve Türkiye'de cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığı ile mücadele politikaları
Policies to fight against the gender pay gap in European Union and Turkey
  1. Tez No: 590068
  2. Yazar: DUYGU SEZEN MAKTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, toplumsal cinsiyet rolleri sebebiyle kadınların işgücü piyasasının her aşamasında maruz kaldıkları ayrımcı uygulamalardan biri olan ücret ayrımcılığı sorununu inceleme amacını taşımaktadır. Çalışmada ayrımcı davranışlarla mücadele maksadıyla yürürlükte bulunan mevzuat ve bu sorunun çözümüne etkileri ortaya konmuştur. Ayrımcı davranış ve algılar kadınların iş hayatını; işe giriş, cam tavan, ücret, bölünmüş işgücü piyasaları, adaletsiz eviçi sorumluluk dağılımı gibi farklı yollarla etkilemekte ve erkek çalışana göre daha düşük ücret seviyelerine itmektedir. Çalışmada ilk olarak ayrımcılık konusu sosyal politika literatüründe araştırılmış, konunun ve kavramların teorik altyapısı ortaya konmuştur. Ücret ayrımcılığı alanında Türkiye'de ve uluslararası düzeyde uygulamada olan yasa ve antlaşmaların ilgili maddeleri incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre incelenen mevzuat ve veriler ışığında cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığı ile mücadelede mevcut hukuki zeminin yeterli ve etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the problem of wage discrimination, which is one of the discriminatory practices that women are exposed to at every stage of the labor market because of their gender roles. The legislations in force to prevent discriminatory behaviors and their effects on this problem are presented in the study. Discriminatory behaviors and perceptions affect women's work life in different ways such as entry, glass ceiling, wage, divided labor markets, unfair distribution of the burden of household domestics and push women to lower wage levels than male employees. In our study, the subject of discrimination is researched in the social policy literature and the theoretical background of the subject and concepts has been set out. Wage discrimination law in Turkey and in the international level were examined. According to the results of the study, it was concluded that the existing legal basis in combating gender-based wage discrimination is not sufficient in consideration of the legislation and data examined.