1960'tan günümüze Almanya merkezli Türk göçmen edebiyatı ve Türk göçmen yazarlar (Roman)
Germany based Turkish immigrant literature from 1960 up to now and Turkish immigrant writers (Novel)
  1. Tez No: 590156
  2. Yazar: GAMZE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
1961 yılından itibaren Almanya'ya yapılan Türk işçi göçleri; edebiyat, sosyoloji gibi alanların ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada, Almanya'ya yapılan işçi göçleri sonucunda Almanya'da ortaya çıkan Türk göçmen edebiyatı, göçmen yazarların roman türünde verdikleri eserler üzerinden incelenmiştir. Bu çalışma; 1960'lı yıllardan itibaren, Almanya'ya göç eden işçilerin sorunlarından bahseden ve bu işçilerin hayatları etrafında şekillenen romanlar üzerine giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşan bir çalışmadır. Çalışmanın birinci bölümünde; göç kavramı, iç göçler ve dış göçler, Dünya ve Türk edebiyatında göç, Almanya'ya göçün nedenleri, Türkiye'nin ve Almanya'nın göç olgusuna yaklaşımı, Almanya merkezli Türk göçmen edebiyatı konularında bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde; birinci, ikinci ve üçüncü kuşak göçmen edebiyatı roman yazarları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; birinci, ikinci ve üçüncü kuşak göçmen edebiyatı romanı hakkında bilgi verildikten sonra incelenecek olan romanların konusu ve romanların yazarları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Ardından 24 roman tema ve konu olarak, romanlarda göçe etki eden unsurlar belirlenmiş ve romanlardaki kahramanların bakış açılarına yer verilmiştir. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada, Almanya merkezli Türk göçmen edebiyatında adı geçen tüm kuşaklar tarafından romanlarda işlenmiş ortak temalar arasında karşımıza kültürel değişimler, özlem/gurbet, kimlik arayışı, Türkiye-Almanya karşılaştırması, yalnızlık, yozlaşma, çalışma koşulları, ayrımcılık/ırkçılık, eğitim, mal-mülk edinebilme, geriye dönüş gibi temalar ve konular çıkmıştır. Ayrıca bu çalışmada, romanlara yansıyan göç unsurları da belirlenmiştir. Romanlarda göçe etki eden unsurların başında ekonomik ve siyasi nedenlerin geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkish workers' migration to Germany since 1961 attracted the attention of fields such as literature and sociology. In this study Turkish immigrant literature, which emerged as a result of labor migrations to Germany, was examined through the works of immigrant writers. This study is about the problems of workers who migrated to Germany since the 1960s and the novels taking shape around the lives of these workers. In the first part of the study; the concept of migration, internal migration and foreign immigration, migration in the world and Turkish literature, the causes of migration to Germany, and Turkey's and Germany's approach to immigration phenomenon, German-based Turkish immigrant literatüre are introduced with given information about literature topics. Also in this section; first, second and third generation immigrant literature novelists have been tried to be identified. In the second part of the study; after giving information about the first, second and third generation migrant literature novels, the novels examined and the authors of these novels were introduced. In the second part of the study; the thematic and subject aspects of novels were examined, the factors affecting the migration in novels were determined and the points of view of the heroes in the novels were included. In this study, which we prepared as a master thesis, common themes in novels have been identified by all generations mentioned in German-based Turkish immigrant literature. These themes; cultural changes, longing / homesickness, identity crises, Turkey-Germany comparison, loneliness, corruption, working conditions, discrimination / racism, education, be able to acquire possessions, are themes such as flashbacks. Also in this study, elements of migration reflected in novels were determined. It is seen that economic and political reasons are the leading factors affecting migration in the novels.