El-ardu elfâzuha ve sifâtuha fi's-siyâkati'l-Kur'aniyye dirase lugaviyye
Kur'anda yer adı özellikleri ve sıfatlarının Arap dili yönünden incelenmesi
- Tez No: 590244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FEDAİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Kur'an-ı Kerim'deki Dünya'dan bahsetme kavramını ve Kur'an ayetlerinin Kuran bağlamındaki kelimeler ve bunların göstergelerine ve imalarına bakılarak bunların her birine ışık tutacak şekilde Dünya Temasını nasıl ele aldığını ve ele aldığını ele almaktadır. Bununla birlikte, çalışma Dünya temasına, Dünya'nın yaratılmasıyla ilişkili kelimelerin ve ilgili bağlamların anlamlarının ayrıntılandırılmasından ve yorumlanmasından başlayarak yaklaşmıştır. Çalışmada, bu kelimelerin ve bağlamlarının kavramsal anlamı ve önemi araştırılmış ve keşfedilmiştir. Ardından araştırma, Dünya'nın yaratılmasına ve anlamlarına atıfta bulunmak için kullanılan kelimeleri tanımlar ve tanıtır. Her bir Kur'an bağlamında Dünya'ya atıfta bulunan kelimelerdeki sözlü değişikliklerin ele alınması ve netleştirilmesi çalışmada ele alınmıştır. Sonuç olarak, araştırmacı , ilgili Kur'an metinlerini inceleyerek ve Kur'an-ı Kerim tercümanlarının ve dilbilimcilerinin kelimelerin ve bunların çoklu formlarının anlamlarına ulaşmada görüşlerini göstererek, yeryüzüne ve anlamsal anlamlarına atıfta bulunan belirli kelimeleri kullanarak arkasındaki amacı bulmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the concept of mentioning the Earth in the Holy Quran and how Quranic verses address and cover the Earth theme in terms of words in the Quranic contexts and the indications and implications they have , shedding light on each of them. However, the study has approached the Earth theme starting from elaboration and interpretation the meaning of the words associated with the creation of the Earth and relevant contexts . The conceptual implication and significance of these words and their contexts are explored and researched in the study . Then the research defines and introduces the words that are used to refer to the creation of the Earth and their meanings. Covering and clarifying the verbal changes on words that refer to the Earth in each quranic context have been addressed in the study. To conclude , the researcher tries to find out the purpose behind using certain words that refer to the Earth and their semantic meanings through studying the relevant Quranic texts , and showing the views of the Holy Quran interpreters and linguists in reaching the meaning of the words and their multiple forms.