Amasya ilinin merkez ve Merzifon ilçelerinde seçilen bildirimi zorunlu 10 hastalık için surveyans çalışmalarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi
The Evaluation and improvement of notifiable communicable diseases surveillance in Merkez and Merzifon counties of Amasya province
  1. Tez No: 59035
  2. Yazar: HANDAN KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışma bir saha müdahale araştırması olup, amacı, Amasya İli Merkez ve Merzifon İlçelerinde seçilen bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalık sürveyans çalışmalarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde, müdahale (Merzifon) ve kontrol (Merkez) bölgelerinin 1991 - 1995 yılı sürveyans çalışmaları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Merzifon'a 1996 yılından başlayarak sürveyansı nicel ve nitel yönde güçlendirici müdahaleler yapılmış; Merkez' e herhangi bir etkide bulunulmamıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde belirlenen değerlendirme kriterlerine göre : a) Müdahale yapılan bölge, müdahale öncesi ve sonrası dönemler baz alınarak (1995 - 1996), b) Müdahale yapılan ve yapılmayan bölgeler ise müdahale dönemi baz alınarak (1996) müdahale aktmtelerinin etkinliği bakımından karşılaştınlmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was a field interferation research to evaluate and improve the surveillance of notifiable communicable diseases in Merkez and Merzifon Counties of Amasya Province. In the first part of the study, the surveillance studies of the interferation (Merzifon) and control (Merkez) regions were evaluated from 1991 to 1995. In the second part of the study, Merzifon was interfered quantitatively and qualitatively in 1996, while the Merkez county was in routine surveillance.In the third part of the study,accordmg to the evaluation criteria; a) the interfered county was compared by pre and post interferation period (1995 and 1996), b) the interfered and non-interfered counties were compared by the interferation period (1996).