Political economy of security: utilization of economic instruments for security purposes: Case of Chinese foreign economic policies in Africa
Güvenliğin politik ekonomisi: Ekonomik araçların güvenlik amacıyla kullanılması: Çin'in Afrika'daki ekonomi politikaları örneği
- Tez No: 590351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN DUYGULU ELCİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Çin'nin ekonomi politikalarını, ekonomik çıkarları haricinde geleneksel ve geleneksel olmayan güvenlik tehditlerine karşı nasıl araçsallaştırdığını göstermektir. Ana akım güvenlik literatürünün argümanlarının aksine devletler geleneksel güvenlik tehditlerinin yanında geleneksel olmayan güvenlik tehditleriyle de karşılaşabilir. Bu tehditlere karşı hem geleneksel güvenlik araçlarını hem de güvenlik aracı kabul edilmeyen araçları kullanabilir. Bu bağlamda, bu çalışma devletlerin ekonomi araçlarını güvenlik amacıyla nasıl araçsallaştırdığını analiz edecektir. Uzun vadeli politikaları ve kısa vadeli reaksiyoner politikaları ayrıt edebilmek için stratejik güvenlikleştirme ve taktiksel güvenlikleştirme terimleri kullanılacaktır ve bu terminolojiye göre Çin'nin Afrika'daki ekonomi politikaları analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show why and how China is using its foreign economic policies not just to further develop Chinese economic interests but as instruments against traditional and non-traditional security threats. Contrary to assumptions of mainstream security studies, states not only face security threats from other states but they also face both traditional and non-traditional security threats from non-traditional sources. States can utilize both security and nonsecurity instruments to tackle these threats. This study aims to demonstrate that states can utilize economic instruments for security purposes. I employed strategic securitization and tactical securitization terms to identify policies based on their nature as long-term proactive policies versus short term reactive policies, respectively, China's Foreign Economic Policies in Africa are analyzed in this context.