Anadolu Sak Zekâ Ölçeği'nin görsel ardıl işleyen bellek alt testinin çoktan seçmeli ve performans temelli ölçümlerinin karşılaştırılması
A comparison of performance-based and multiple-choice measures of visual working memory subtest of Anadolu Sak Intelligence Scale
- Tez No: 590363
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı, ASİS zekâ ölçeğinin Görsel Ardıl İşleyen Bellek (GAB) alt testinin çoktan seçmeli ve performans temelli ölçümleri arasındaki ilişkiyi ve her iki formun psikometrik özelliklerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, ASİS Görsel Ardıl İşleyen Bellek alt testinin çoktan seçmeli asıl formda yer alan maddeler kullanılarak performans temelli form oluşturulmuştur. Çalışmanın katılımcıları, Eskişehir il merkezindeki bir ilköğretim okulunda birinci ve ikinci sınıfa devam eden toplam 228 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, okul ders saatleri içerisinde ASİS zekâ ölçeğinin ve GAB performans temelli formunun öğrencilere bireysel olarak uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları, GAB alt testinin çoktan seçmeli ve performans temelli ölçümlerine ait güvenirlik katsayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca GAB alt testinin performans temelli ölçümü ASİS zekâ ölçeğinde yer alan diğer 5 alt test ile çoktan seçmeli ölçüme oranla daha yüksek bir ilişkiye sahiptir. Bulgular, performans temelli GAB'ın psikometrik özelliklerinin daha güçlü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the relationship between multiple-choice and performance-based measures of Visual Working Memory (VWM) subtest of the Anadolu-Sak Intelligence Scale (ASIS) and the psychometric properties of the performance-based measure. First, the performance-based measure was created based on the original multiple-choice form of the VWM subtest. Participants included 228 first- and second-grade students who were attending an elementary school in the city of Eskişehir in Turkey. The ASIS and the performance-based VWM were administered to students individually during their regular school time. The findings indicated that there was a statistically significant difference between reliability coefficients of multiple-choice and performance-based measures of the VWM. Besides, the performance-based measure of the VWM had higher correlations with the other 5 subtests of the ASIS than the multiple-choice measure. The findings imply that the performance-based VWM had better psychometric properties than the original multiple-choice subtest.