Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği'nin dijital uygulaması d-ASİS'in geçerlik ve güvenirlik çalışması
Digital application of Anadolu-Sak Intelligence Scale d-ASIS's validity and reliability study
  1. Tez No: 591511
  2. Yazar: BÜŞRA SERTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BAHADIR AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği'nin (ASİS) dijital uygulaması d-ASİS'in geçerlik ve güvenirliğini araştırmak ve ASİS'in görsel alt testlerinin dijital uygulama ile uygulanabilirliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Eskişehir ilinde bir devlet okulunda 329 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. 292 öğrenciye ASİS standart form- d-ASİS, 37 öğrenciye ise d-ASİS – ASİS standart form sırası ile uygulama yapılarak veriler iki aşamada toplanmıştır. d-ASİS'in psikometrik özellikleri incelenirken güvenirlik kapsamında iç tutarlılık (Cronbach's Alpha) ve kodlayıcılar arası güvenirlik (Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı) analizleri yapılmıştır. Alpha değerlerinin alt test ve endeks bazında .82-.96 arasında değerler alması nedeniyle iç tutarlılık güvenirliğinin iyi ve mükemmel düzeyde olduğu, kodlayıcılar arası güvenirliğin ise mükemmel düzeyde olduğu bulunmuştur (r=1.00, p< .001).
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the validity and reliability of d-ASIS –the digital application of Anadolu-Sak Intelligence Scale (ASIS)- and demonstrating the digital applicability of visual sub-scales of ASIS. The study was conducted in 2018-2019 academic year, in a state school of the city of Eskisehir with 329 participants. The data were collected in two stages by applying ASIS standard form - d-ASIS order to 292 students and d-ASIS - ASIS standard form order to 37 students. While examining the psychometric properties of d-ASIS, for reliability analysis, internal consistency (Cronbach's Alpha) and inter-coded reliability (Pearson Product-Moment Correlation Coefficient) analyzes were performed.