Dismenore sıklığı ve dismenorenin yaşam kalitesine etkisi
Frequency of dysmenorrhea and the effect of dysmenorrhea on quality of life
  1. Tez No: 590397
  2. Yazar: NECLA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırma dismenore sıklığını ve dismenorenin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metod: Bu araştırma Adıyaman il merkezindeki 4, 6 ve 7 nolu Aile Sağlığı Merkezinde kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Adıyaman il merkezinde yaşayan, 20-34 yaş arası tüm kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise küme örnekleme yöntemiyle seçilen 4, 6 ve 7 nolu Aile Sağlığı Merkezlerinde yaşayan 614 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri Anket Formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form (SF-36) ve Vizuel Analog Skalası (VAS) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ANOVA ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the frequency of dysmenorrhea and the effect of dysmenorrhea on quality of life in women. Material and method: This study was carried out cross-sectionally in Family Health Center No: 4, 6 and 7 in Adıyaman city center. The population of the study consisted of all women between 20-34 years of age living in Adıyaman city center. The sample of the study consisted of 614 women living in Family Health Centers 4, 6 and 7 selected by cluster sampling method. The data were evaluated by the Questionnaire Form, Quality of Life Scale Short Form (SF-36) and Visual Analogue Scale (VAS). Descriptive statistical methods, ANOVA and t test in independent groups were used for data analysis.