Kundura işçilerinde solvent kullanımı ve mesleksel sağlık sorunları
Solvent usage and occupational health problems of shoemakers
- Tez No: 59040
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AMATO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, ülkemizdeki küçük ölçekli İşletmelere tipik bir örnek olan, kundura üretim atölyelerindeki İş sağlığı sorunlarının irdelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada, kundura İşçilerinin çalışma koşullarının incelenmesi, periferik nöropati ve depresyon görülme sıklığının saptanması; nöropati ve depresyonun, kişisel, mesleksel özellikler ve çalışma koşulları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı ve analitik tipte planlanan araştırmada, Ikiçeşmelik Agora bölgesinde“küme örnekleme' yöntemi ile belirlenen 13Ö kundura atölyesi örneklem grubu olarak alınmıştır. Belirlenen değişkenlerle ilgili veriler; ”işyeri değerlendirme formu“, ”kişisel anket formu“, ”nörolojik değerlendirme formu“ ve ”psişik değerlendirme formu" yardımı ile, yüz yüze görüşme ve nörolojik bakı yapılarak toplanmıştır. Solvente sunuk kalımı araştırmak üzere, idrarda 2,5- hegzandion analizi için, her işçiden 5 mi. \âror örneği alınmıştır. İşyerlerinin %100.0'ünde çalışma koşullan ve koruyucu önlemlerin yetersiz olduğu saptanmıştır. İşyerlerindeki işçilerin %22.&s\ 17 yaşın altında, %12.0'ı 44 yaşın üzerindedir. %30.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to examine occupational health problems of shoemaking work shops as a typical sample of small scale enterprises of Turkey. Main objectives of the study are (1) to analyse personal and professional characteristics, and working conditions of shoemakers, (2) to define the prevalence of peripheral neuropathy and depression, (3) to evaluate relationships of these problems with descriptive data. In this cross-sectional, descriptive and analytic study 136 work-shops were chosen as a sample group by using cluster sampling method. Variable related data were collected by work-shop evaluation, personal questionnaire, neurological evaluation and psychiatric evaluation forms. 5 ml. urine samples were collected to Investigate 2,5-hexanedione as a predictor of hexane exposure. It Is found out that working conditions were poor and preventive measures were highly insufficient for 100% of work-shops. "22.(0% of shoemakers were under the age of 17 and X2.0% were over 44. 30.