MÖ. 2. bin Suriye- Filistin bölgesinde Hitit kökenli buluntular'
Hittite objects of Syria- Palestine in the second millenium B.C.
- Tez No: 590406
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TUNÇ SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
“ M.Ö. 2. Bin Suriye- Filistin Bölgesinde Hitit Kökenli Eserler”başlıklı tez çalışmasında ele alınan bölgede yapılan uzun dönemli sistemli kazılar ve çeşitli yollar ile müze envanterlerine kaydedilen Hitit buluntuları incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında toplam 142 Hitit buluntusu incelenmiştir. Suriye- Filistin Bölgesi' nde Hitit kökenli buluntuların büyük bir kısmı Hititlerin yayılmacı politika izlediği döneme tarihlenmektedir. Hitit İmparatorluğu' nun bölgedeki yerel krallıkları vasal yönetim anlaşmaları ile hakimiyet kurduğunu çiviyazılı belgelerden öğrenmekteyiz. Suriye- Filistin Bölgesi' nde vasal krallık merkezlerinde ve Mısır' a ulaşan yol üzerindeki yerleşimlerde Hitit kökenli buluntular yoğunluk göstermektedir. Ele alınan buluntuların bölgeye ulaşması Hitit İmparatorluğu' nun yürüttüğü idari, ticari ve askeri faaliyetler ile mümkündür. Hititler, MÖ. 2. bin kültürlerinin birbirleri ile buluştuğu ve birbirlerini yoğun olarak etkilediği Suriye- Filistin Bölgesi' nde en etkin güçlerden biri olmuştur. Bölgenin önemli idare merkezlerini, liman kentlerini ve inanç merkezini yaklaşık iki yüzyıl kontrolünde tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Hittite objects which were found in the long term systematic excavations conducted in the region and acquired by the collections with the various ways were examined in this thesis named“ Hittite Objects of Syria- Palestine in the 2nd Millenium B.C.”. Totally 142 Hittite objects were examined in this thesis. The majority of Hittite objects of Syria- Palestine were dated between the period when the Hittites adopted an expansionist policy in the region. As we know from the cuneiform texts the Hittites controlled the local kingdoms by vassalage treaties. Hititte objects were concentrated within the vassalage administration centers and on the route to the Kingdom of Egypt. Examined Hittite objects were carried or manufactured in the region with the administrative, trade or military operations. The Hittites were one of the most powerful ones in the Syria- Palestine region where can be identified as the crossroads of the era' s cultures. The Hittite Empire ruled over the most important administrative, tradeports and cultic centers nearly two centuries.