Bilgisayar destekli ölçme platformunun bir ölçme aracı olarak kullanımına yönelik İngilizce öğretmen adaylarının tutumlarının ortaya çıkarılması ve bilişsel yüklerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining English preservice teachers attitudes and cognitive load in terms of different variables about the use of computer based testing platform as an assesment tool
- Tez No: 590405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknoloji, günümüzde ciddi ilerlemeler kaydetmiş ve eğitiminin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Eğitimde birçok faaliyette teknoloji kullanılmaktadır. Bu faaliyetlerin en önemlilerinden bir tanesi de ölçme ve değerlendirme faaliyetidir. Ölçme değerlendirme faaliyetlerinde teknoloji, bir araç olarak çok sık kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı online sınav ortamında ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulan öğrencilerin bilgisayar destekli sınav(BDS) platformu ve ortamına yönelik tutumları ile tutumlarını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak ve bu platformun olanakları kullanılarak ileti tasarım ilkelerinden multimedya ögesi kullanılarak tasarlanan sınavda öğrencilerin bilişsel yüklerinin incelenmesidir. Böylece, çalışmadan elde edilecek bulgular çerçevesinde çalışmanın yapıldığı yükseköğretim kurumunda ölçme değerlendirme faaliyetlerinin iyileştirilmesi ve standart hale getirilmesi için bilgisayar destekli ölçme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Bu araştırma kapsamında geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış olan İngilizce başarı testi, bilişsel yük kuramı ileti tasarımı ilkelerine göre yeniden düzenlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 26 kadın, 6 erkek olmak üzere 32 kişiden oluşmaktadır. Araştırma durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar multimedya tasarım ilkesine göre yeniden tasarlanan ve BDS platformuna eklenen sorulardan oluşan İngilizce bilgi testi almışlardır. Daha sonra katılımcıların bilişsel yüklerini belirlemek için derecelendirme ölçeği ve katılımcıların bilgisayara yönelik tutumlarını belirlemek için bilgisayara yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca katılımcılarda gönüllü olan 7 kişi ile de görüşme yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin ekipman avantajı, süre, başarı, esneklik, bireysellik ve daha az zihinsel çaba gibi faktörler katılımcıların bilgisayar destekli sınav ortamına yönelik tutumlarını ve etkilemiştir. Ayrıca katılımcılarla yapılan görüşmelerde katılımcılar bilgisayar destekli sınav ortamında daha az bilişsel çaba harcadıklarını belirtmişlerdir. Öğrenciler sınıf ortamında teypten dinletilen ses kayıtlarını anlamakta zorluk çekerken BDS ortamında ekipman avantajından dolayı ses kayıtlarını daha iyi anlamışlardır. Bu kapsamda sınavda kullanılan multimedya ögeleri de sınavı anlamayı kolaylaştırdığından dolayı öğrenciler kağıt kalem sınavlarına göre BDS ortamında yapılan sınavda daha başarılı olduklarını ifade etmişlerdir. Buna ek olarak multimedya ögelerinin kullanılması öğrencilerin daha az bilişsel yüklenmelerine katkı sağladığı katılımcılar tarafından belirtilmiştir ve yapılan betimsel istatistiklerin sonucu da sınavda kullanılan 7 sorunun 6 tanesinin düşük bilişsel yük oluşturduğunu göstermektedir. Katılımcıların bilişsel yük ölçeğinden aldıkları puanlarla sınav süreleri arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur ve sesli katılımcıların sesli sorulardan aldıkları bilişsel yük puanı ile sesli soruların tamamlanma süreleri arasında düşük ve pozitif ve katılımcıların sesli sorulardan aldıkları doğru cevap puanı arasında düşük ve negatif bir ilişki çıkmıştır. Ek olarak öğrenciler BDS ortamının sınıf ortamına göre daha esnek ve bireysel çalışma ortamı sunduğunu ifade etmişlerdir. Sınıf ortamında öğrencilerin ses kayıtlarını durdurup devam ettirme imkanları yoktu BDS ortamı bu esnekliği öğrencilere sunmuş oldu. Sonuç olarak BDS platformunda multimedya ögeleri kullanılarak yapılan sınavların katılımcıların bilişsel yük seviyelerini olumlu olarak etkilediği ve katılımcıların BDS platformuna yönelik tutumlarını da olumlu etkilediği söylenebilir
Özet (Çeviri)
Technology has made significant progress and has become an indispensable part of its education. Technology is used in many activities in education. One of the most important of these activities is the measurement and evaluation activity. Technology is often used as a tool in measurement and evaluation activities. The aim of this study is to reveal the attitudes and attitudes of students who are subjected to measurement and evaluation in online exam environment to computer based testing (CBT) platform and environment, and to examine the cognitive load of students in the exam designed using multimedia element from message design principles using the opportunities of this platform. Thus, within the framework of the findings to be obtained from the study, it is planned to disseminate computer-aided measurement activities in order to improve and standardize the assessment and evaluation activities in the higher education institution where the study is conducted. In this study, the English achievement test, whose validity and reliability studies were conducted, was reorganized according to the cognitive load theory message design principles. The participants of the study consisted of 32 women, 26 women and 6 men. The research was conducted with case study design. Participants received English achievement test, which consisted of questions redesigned according to the multimedia design principle and added to the CBT platform. Afterwards, a rating scale was used to determine the cognitive load of the participants and a computer scale was used to determine the attitudes of the participants towards the computer. In addition, qualitative data were collected by interviewing 7 volunteers. The results of the research, the equipment advantage of the students, time, success, flexibility, individuality and less mental effort have affected the attitudes of the participants. In addition, during the interviews with the participants, participants stated that they made less cognitive effort in the computer-aided examination environment. While the students had difficulty in understanding the sound recordings played from the tape in the classroom, they understood the sound recordings better because of the equipment advantage in the CBT environment. In this context, since the multimedia elements used in the exam make it easier to understand the exam, the students stated that they were more successful in the examination conducted in the CBT environment than the paper and pen exams. In addition, the use of multimedia elements contributed to students' less cognitive load, and the results of the descriptive statistics show that 6 of the 7 questions used in the exam create low cognitive load. There was a significant difference between the scores obtained by the participants 'cognitive load scale and the duration of the exam, and there was a low and negative relationship between the cognitive load score received by the audible questions and the completion time of the vocal questions, and a low and negative correlation between the participants' vocal questions. In addition, students stated that the CBT environment provides a more flexible and individual working environment than the classroom environment. In the classroom environment, students did not have the opportunity to stop and resume their voice recordings. The CBT environment offered this flexibility to the students. As a result, it can be said that exams conducted using multimedia elements in CBT platform positively affect the cognitive load levels of participants and positively affect the attitudes of the participants towards CBT platform.