Emniyet çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin örgütsel özdeşleşmelerine etkisi: Aksaray örneği
The effect of security employees' on organizational identification of job satisfaction levels: A case of Aksaray
  1. Tez No: 590416
  2. Yazar: FERHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplumun güvenlik ihtiyacını karşılamak gibi yaşamsal önemdeki bir kamu hizmetini sunmakla görevli kılınan emniyet çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel özdeşleşme düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılan bu araştırma, Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü'nde çalışan 395 kişilik bir örneklem ile yapılmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 21.0 paket program aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; demografik özellikler açısından emniyet çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeylerinde anlamlı bir farkın olmadığı, bekar, en genç, lisansüstü eğitimli, hizmet süresi en az ve komiser grubundaki emniyet çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin daha yüksek olduğu, yaş ile dışsal iş tatmin düzeyi arasında negatif yönlü, eğitim düzeyi ile içsel iş tatmini ve genel iş tatmini ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri arasında pozitif yönlü, hizmet süresi ile içsel, dışsal ve genel iş tatmin düzeyleri arasında negatif yönlü, içsel, dışsal ve genel iş tatmin düzeyleri ile örgütsel özdeşleşme düzeyi arasında pozitif yönlü ve güçlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca regresyon analizi sonucunda bağımsız değişken iş tatmininin bağımlı değişken örgütsel özdeşleşmeyi pozitif yönde ve (β=0,535) düzeyinde güçlü şekilde etkilediği, emniyet çalışanlarının örgütsel özdeşleşme düzeylerinin %28,7'sinin iş tatmini tarafından açıklandığı bulgusu da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with a sample of 395 people working in Aksaray Provincial Police Department in order to determine the job satisfaction and organizational identification levels of the security employees who are charged with providing a vital public service such as meeting the security needs of the society and to reveal the relationships between these variables. Easy sampling method and survey technique were used in the research. The data obtained was analyzed through the SPSS 21.0 package program. According to the results of the analysis it is determined that there is no significant difference in the organizational identification levels of security employees' in terms of demographics; single, youngest, graduate-educated, minimum term of service and security employees' in the commissioner group have higher level of job satisfaction, there is a negative directional relationship between age and external job satisfaction level, there is a positive relationship between education level and internal job satisfaction and general job satisfaction and organizational identification levels, there is a negative relationship between service period and internal, external and general job satisfaction levels, there is a positive and strong relationship between internal, external and general levels of job satisfaction and organizational identification. In addition, as a result of regression analysis, the finding that independent variable job satisfaction strongly affects dependent variable organizational identification in a positive and (β=0.535) level, 28.7% of the organizational identification levels security employees' are explained by job satisfaction.