GATA'da görevli uzmanlık öğrencilerinin çalışma koşullarının iş psikolojilerine etkisi
  1. Tez No: 59043
  2. Yazar: MUSTAFA NURİ GÜNÇIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HASDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde görevli uzmanlık öğrencilerinin (N=282) çalışma koşullarının iş psikolojilerine etkisini incelemek amacıyla literatürden derlenen sorulardan oluşturulan bîr anket kullanılarak kesitsel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların (n=22G) 55'inde, hayata bakış olumsuz olarak (%25.00), 52'sinde (%23.85) işten ayrılma düşüncesi var olarak değerlendirilmiştir. İşten ayrılma düşüncesi ile yaşama bakış arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. İşten ayrılma düşüncesi ile kütüphanenin olanaklarını yetersiz bulma, doğrudan ilgili olmayan iş unsurları için sorumlu tutulma, hobilere zaman ayıramama, zaman yönetiminde kötü olma, mesleksel yükselme olanaklarının düşük olması, işini yaparken bağımsız karar verememe, hastalar ve yakınlarından takdir görmeme, eşinden veya akrabalarından destek görmeme, diğer uzmanlık öğrencilerinden destek görmeme arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Maddi sorunlar yaşıyor olmak ve alkol kullanma sıklığı, yaşama bakışla olumsuz korelasyon göstermiştir. Çalışmanın sonuçlarının gelecekteki çalışmalar için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY A cross-sectional study has been performed on residents (N=282) in Gülhane Military Medical Academy by using a questionnaire consisting of items common in literature to examine the effect of working conditions on job psychology. Among the participants (n-220), 55 has been evaluated as having a negative view of life whereas 52 of the participants as having an intent to leave the job. The opinion of leaving the job has been found to be correlated with finding library services inadequate, being responsible with irrelevant job factors, not having time for hobbies, being inadequate in time management, not having enough career opportunities, not being able to decide autonomously, not being appreciated by patients and their families, not being supported by the spouse or the relatives, not being supported by other residents. Being in financial trouble and the frequency of drinking has been found to be negatively correlated with view of life. It is expected that the conclusions of this study will be guiding for the future studies. 71