Erbaş ve erlerin aile planlaması eğitimi için eğitim materyali geliştirilmesi
- Tez No: 59044
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Family Planning, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Toplumların sağlık düzeylerinin yükseltilmesi; sağlıklılık için gereken yaşam koşullarını sağlayan ekonomik, çevresel ve yapısal düzenlemeler yanında eğitim desteğinin verilmesi ile başarılabilir. Yeterli bilgi düzeyine erişmede; eğiticinin, eğitim ortamının, eğitim tekniğinin ve eğitimde kullanılan materyallerin niteliği önemlidir. Ülkemizde aile planlaması eğitimleri daha çok kadınlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu konuda daha başarılı sonuçlara ulaşılması“erkeğin aile planlaması ile ilgili olaylarda baskın karar verici rolü nedeniyle”erkeklere yönelik eğitimlere ağırlık verilmesi ile başarılabilir. Bu çalışma Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında, genç erişkin erkeklerin AP eğitimi için eğitim materyali geliştirilmesi amacıyla Eylül 1996/ Ağustos 1997 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma; hedef kitle (N=3309) özelliklerinin belirlenmesi, eğitim materyalleri geliştirilmesi, eğitim materyallerinin etkinliklerinin saptanması olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen eğitim materyalleri katılımcıların (resimli kitap ve broşür ile 60'ar kişi, yansı (tepegöz) ile 125 kişi) AP eğitiminde uygulanmış ve etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Eğitim materyallerinin bilgi puanlarında sağladığı artışlar yüzde olarak aşağıdaki tabloda özetlenmiştir: Her üç materyalde de bilgi puanları anlamlı düzeyde artmış olarak bulunmuştur (p0.05). Eğitim materyallerinin birlikte kullanılması ile daha yüksek etkinliler sağlanabileceği düşünülebilir. Bunun yanında kitap ve broşür gibi kitle eğitiminde kullanılabilecek materyallerin ancak bilgi düzeyini artırabileceği tutum ve davranış değişikliği sağlamanın ancak yüzyüze eğitim ile (yansı vb.) sağlanabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The public health promotion is related to educational support as well as the economical, environmental and organizational planning which is necessary to healthy life. To provide adequate education level is important to the quality of trainer, education setting, techniques and materials used in education. Family planning (FP) education in our country is especially focused on females. Due to dominant role of males in FP, the education of him will provide an alternative to have successful results in this issue. This study is aimed to developed the materials related to FP education among soldiers in Etimesgut Commandership of Armor-Platted School and Training Division between September 1996 and August 1997. The study was done three steps including; the determining features of target population (N=3309), developing education materials and determining efficiency of this materials. Developed education materials (60 persons with picture booklet and brochure, 125 persons with transparency) was used in FP education and compared to these efficiency. The increase of information score provided with education materials was summarized following table. Information score was found to have significantly higher in all three materials (p0.05). Using combined education materials may be provide much more efficiency. The materials used to educate public (e.g. picture booklet and brochure) only increase education level but the changes of attitudes and behaviors provided with face to face education should not be forgotten. 76