Gökçeada'da halatlarda kara midye (Mytilus galloprovincialis, Lamarck, 1819) yetiştiriciliği üzerine bir araştırma
A study on cultivation of black mussel (Mytilus galloprovincialis, Lamarck, 1819) on the ropes in Gökçeada
  1. Tez No: 590433
  2. Yazar: İLKER KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında kara midye yetiştiriciliği Gökçeada-Kaleköy'de halat ve balık ağlarından yapılma kolektörlerle ağ fileler olmak üzere üç farklı yetiştiricilik yöntemi kullanılarak aylık olarak gerçekleştirilen örneklemelerle değerlendirilmiştir. Halat ve balık ağlarından yapılma kolektörlerde Haziran 2017-Kasım 2018 tarihleri arasında kara midye spatlarının tutunma zamanı ve sayısı, büyüme miktarları, kondisyon indeksi, et verimi ve predatör türlerin tespiti; ağ fileler de ise Kasım 2017-Ekim 2018 tarihleri arasında doğadan toplanan kara midyeye ait boyca büyüme oranları, boy-ağırlık ilişkisi, predatör türlerin tespiti, hayatta kalma oranları değerlendirilmiştir. Çalışma bölgesinden aylık olarak alınan su örneklerinden klorofil-a, su sıcaklığı, tuzluluk, pH, partikül madde miktarı tespit edilmiştir. Çalışma süresince alınan su örneklerinde; klorofil-a 0.32±0.31 µgL-1, su sıcaklığı 19.9±4.93 °C, tuzluluk ‰35±2.07, pH 8.12±0.04, TPM 14.95±10.48 mgL-1 olarak kaydedilmiştir. Halat kolektörlerde spatların yoğun olarak gözlemlenmeye başladığı Mart ayında 100 birey üzerinden gerçekleştirilen ilk ölçümde boy ortalaması 3.23±1.17 mm olurken Ekim (2018) ayında bu değer 31.79±6.20 mm olarak tespit edilmiştir. Ağ kolektörlerde ise Kasım (2017) ayında doğadan toplanan 120 adet birey 19.58±0.29 mm boy ve 0.98±0.07 gram ağırlığa sahipken, Ekim (2018) ayında 43.77±1.02 mm boy ve 9.84±0.73 gram ağırlığa ulaştıkları tespit edilmiştir. Çevresel parametreler ile halat kolektörler ve ağ filelerde yetiştirilen kara midyelerin boyca büyüme miktarları değerlendirildiğinde midyelerde büyümeye etki eden en önemli çevresel parametrenin sıcaklık olduğu istatistiksel açıdan belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, three different cultivation methods including collectors which are made of rope and fishing net and netting were used and black mussel aquaculture was evaluated with monthly sampling in Gökçeada-Kaleköy. Between June 2017 and November 2018 in the collectors made of rope and fishing net were determined the black mussel settlement time and quantity, growth rates, condition index, meat yield and invasive species. On the other hand, between November 2017 and October 2018 in netting; the growth rates, length-weight relationship, invasive species and survival rates of the black mussels which is collected from natural stocks were determined. Chlorophyll-a, water temperature, salinity, pH and particulate matter were determined from water samples taken monthly in the study area. Water samples taken during the study; average of chlorophyll-a 0.32±0.31 µgL-1, water temperature 19.9±4.93°C, salinity ‰35±2.07, pH 8.12±0.04 and TPM 14.95±10.48 mgL-1 was recorded. In March 2018, when the mussel spats was observed intensively in rope collectors, the average length of the first measurement was 3.23±1.17 mm in 100 mussel spats while this value was 31.79±6.20 mm in October (2018). In the netting, 120 black mussels collected from the natural stocks in November (2017) had a length of 19.58±0.29 mm and a weight of 0.98±0.07 gram. These values were 43.77±1.02 mm length and 9.84±0.73 gram weight in October (2018). According to these results, the most important environmental parameter that affects the growth of the black mussels on the rope colectors and netting is the temperature (p0.05).